"Diament wśród polskich kobiet" – reportaż Dorota Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:30
Bohaterką reportażu jest Elżbieta Zawacka, cichociemna i jedna z dwóch Polek w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady.
Audio
  • Reportaż "Diament wśród polskich kobiet" Doroty Bonieckiej-Górny (Kulturalna Jedynka)
Elżbieta Zawacka (1909  2009) - jedyna kobieta wśród cichociemnych. W czasie II wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK. Po wojnie pracowniczka naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Generał brygady Wojska Polskiego
Elżbieta Zawacka (1909 – 2009) - jedyna kobieta wśród cichociemnych. W czasie II wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK. Po wojnie pracowniczka naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Generał brygady Wojska PolskiegoFoto: Wojtek Szablewski/PAP

W Toruniu są trzy szkoły noszące imię Elżbiety Zawackiej. Jedna z nich to szkoła podstawowa nr 27., której uczniowie i rodzice włączyli się we współfinansowanie pomnika cichociemnej. A dyrektorka tej szkoły jako mała dziewczynka wielokrotnie rozmawiała z panią Elżbietą i nie przypuszczała, że kiedykolwiek będzie prowadziła szkołę jej imienia.

Natomiast działająca w Toruniu Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej organizuje warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży, między innymi właśnie o jedynej kobiecie cichociemnej.

***

Tytuł reportażu: "Diament wśród polskich kobiet"

Autor reportażu: Dorota Boniecka-Górny

Data emisji: 8.11.2016

Godzina emisji: 21.35

pg/mg

Czytaj także

Listy do "Zośki": chciałabym być taka jak wy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:32
- Bohaterowie "Kamieni na szaniec" są dla mnie jak bracia. Wychowują mnie, uczą, że nie wolno się załamywać. Też popełniali błędy, ale starali się je naprawiać - opowiada Weronika.
rozwiń zwiń