"Taśmociął" – reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 13:00
Reportaż "Taśmociął" przedstawia sylwetkę Eugeniusza Rudnika - zmarłego 24 października kompozytora i reżysera dźwięku, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
Audio
  • Reportaż "Taśmociął" Eweliny Karpacz-Oboładze (Kulturalna Jedynka)
Eugeniusz Rudnik
Eugeniusz RudnikFoto: Polskie Radio

Eugeniusz Rudnik współtworzył Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Z publicznym nadawcą był związany od 1955 roku. W latach 60. skomponował słynny utwór "Skalary" oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny "Vox humana". Zrealizował ponadto dziesiątki dzieł, m.in.  "Ekecheiriję" Krzysztofa Pendereckiego, skomponowaną na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Czytaj także
eugeniusz rudnik pap 1200.jpg
Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Współpracował z Franco Evangelistim, a także z dziesiątkami twórców z kręgu muzyki i innych sztuk pięknych. Artysta podejmował takie przedsięwzięcia, które kompozytorzy mający do dyspozycji komputery mogli realizować dopiero kilkadziesiąt lat później.

Eugeniusz Rudnik zmarł 24 października 2016 roku w Warszawie w wieku 84 lat.

Pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce wspominają w audycji jego syn Krzysztof oraz Bolesław Błaszczyk, współpracownik z czasów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Pojawiają się w niej również wypowiedzi Eugeniusza Rudnika z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł reportażu: "Taśmociął"

Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 21.31

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siewca dźwięków. Żegnamy Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 14:27
3 listopada pochowano kompozytora oraz inżyniera dźwięku, współtwórcę Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, który zmarł 24 października w wieku 83 lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Marka Zwyrzykowskiego, w której obok muzyki Eugeniusza Rudnika znalazły się archiwalne wypowiedzi artysty.
rozwiń zwiń