"W Domu Lalki Adoptowanej" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 12:20
Inspirują się nawzajem: matka i córka, dwie niepokorne, artystyczne dusze z Karpacza. Urszula Jonkisz: kiedyś po prostu krawcowa, później – z pasji i uporu – kostiumolożka i scenografka, społeczna działaczka kultury, poetka oraz Diana Jonkisz: teraz już dyplomowana aktorka i scenografka.
Audio
  • "W Domu Lalki Adoptowanej" - Dorota Jaśkiewicz-Łebek (Reportaż/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Pracują razem i osobno, ale zawsze bardzo się wspierają. A wszystko przez to, że w Karpaczu nie było… żadnego  domu kultury. Postanowiły więc jakoś zapełnić tę lukę. Tworzyły razem dziecięce teatrzyki i zespoły taneczne, pokazy artystycznej mody, konkursy plastyczne. Pani Urszula zawsze dbała o artystyczną edukację córki, zresztą zwykle w odpowiedzi na jej prośby.

Po śmierci twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego, który osiadł w Karpaczu i założył tam prywatne Muzeum Zabawek, będące efektem jego pasji, wpadły na pomysł, żeby co roku świętować jego urodziny. Różnie, ale między innymi ożywiając  lalki, pajacyki… I tak powstała przeogromna kolekcja zabawek niechcianych, podarowanych, porzucanych, którym pani Urszula szyła oryginalne stroje. Zbiór z czasem zaczął przerastać swoją kolekcjonerkę.

Kiedyś rozproszone po wielu muzeach i wystawach - w końcu znalazły dom u pani Urszuli: magiczny "Dom Lalki Adoptowanej" w Karpaczu.

***

Tytuł reportażu: "W Domu Lalki Adoptowanej"

Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 00.15

mg

Czytaj także

"Świat zaklęty w miniaturze" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 18:00
- Odnawiam wszystko sama. Najtrudniejsza jest w tym robota detektywistyczna... - mówi intrygująco o swojej pasji Aneta Popiel-Machnicka.
rozwiń zwiń