X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nasz narodowy" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 13:00
Mija 90 lat od oficjalnego uznania "Mazurka Dąbrowskiego" za hymn państwowy. Stało się to po dojściu do władzy eks-legionistów, uważających się za spadkobierców idei i czynów żołnierzy gen. Józefa Henryka Dąbrowskiego.
Audio
  • "Nasz narodowy" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska (Reportaż/Jedynka)
Pierwotny tekst autorstwa Józefa Wybickiego powstał w Reggio nellEmilia jako żołnierska piosenka śpiewana do popularnej melodii mazurka i po raz pierwszy został wykonany publicznie 20 lipca 1797 r. na uroczystości na cześć twórcy Legionów Polskich, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Pierwotny tekst autorstwa Józefa Wybickiego powstał w Reggio nell'Emilia jako żołnierska piosenka śpiewana do popularnej melodii mazurka i po raz pierwszy został wykonany publicznie 20 lipca 1797 r. na uroczystości na cześć twórcy Legionów Polskich, gen. Jana Henryka DąbrowskiegoFoto: Wikimedia Commos/domena publiczna

W Będominie pod Kościerzyną - w miejscu, gdzie urodził się Józef Wybicki, autor tekstu "Mazurka Dąbrowskiego" - w 1978 roku otwarto Muzeum Hymnu Narodowego. Przy muzeum powstało koło Miłośników Hymnu Narodowego. Ludzie tam działający mają piękne historie rodzinne związane z hymnem, przynoszą rodzinne pamiątki, zegary, pozytywki, stare płyty.

Jak się okazuje, ciągle jeszcze jest wiele tajemniczych i niewyjaśnionych spraw związanych z naszym narodowym mazurkiem. To motywacja dla miłośników hymnu do działania…

***

Tytuł reportażu: "Nasz narodowy"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 21.14

pg/fbi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Maturzyści z Nowolipek" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 09:00
Studniówka i matura to wydarzenia ważne dla każdego z nas. To pierwszy stopień wchodzenia w dorosłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hymn Polski ma 90 lat. Czy znamy Mazurka Dąbrowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 10:18
90 lat temu - 26 lutego 1927 r. - minister spraw wewnętrznych Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła" z 1797 r. hymnem Polski. O Mazurku Dąbrowskiego opowiadał w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie mówię nie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 08:41
Pani Anna jest od 10 lat na emeryturze. Od 51 lat ma prawo jazdy na samochód i motocykl, gra na akordeonie, fotografuje i zwiedziła ponad 25 krajów.
rozwiń zwiń