"Bardziej znikąd" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:47
W ramach tygodnia z reportażami laureatów konkursu "Melchiory 2017", zapraszamy tym razem do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek, która otrzymała Srebrnego Melchiora za Premierę Roku za audycję dokumentalną.
Audio
  • "Bardziej znikąd" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Tydzień z reportażem – Melchiory 2017/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pexels/Pixabay/domena publiczna

Christian Belwit grał na gitarze i śpiewał swoje piosenki, występując na lokalnych festiwalach poezji śpiewanej. Występował tam głównie jako gość po koncertach konkursowych, ale zdobywał również nagrody: w Bazunie i na Bakcynaliach '84 w Chatce Żaka w Lublinie. Dwukrotnie zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Debilnej we Wrocławiu. Na scenie był niekonwencjonalny, a paradoksalne poczucie humoru zapewniało mu sympatię słuchaczy. Cierpiał na schizofrenię, przez dłuższy czas żył jako bezdomny. Przygarnęła go rodzina Andrzeja Waligórskiego, która przyczyniła się do ocalenia wielu jego utworów.

Dzięki pomocy Stanisława Srokowskiego (powieściopisarza, poety i przyjaciela Christiana) w 2000 roku został wydany jedyny tomik poetycki Belwita, zatytułowany Pierwszy i ostatni. W 2003 roku, po śmierci autora, Mirosław Spychalski zrealizował film dokumentalny "Właściwie mój życiorys przepadł", dotyczący życia i twórczości Belwita. Od 2004 roku we Wrocławiu każdej jesieni odbywa się Turniej Jednego Wiersza im. Christiana Belwita.

***

W czwartek 5 października o godz. 18.00 Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Program 1 oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają do Klubu Księgarza, przy Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie, na kolejną odsłonę cyklu "Spotkanie z Reportażem". Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie reportaż "Bardziej znikąd" laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Melchiory  2017 - Doroty Jaśkiewicz-Łebek.

***

Na reportaże tegorocznych laureatów konkursu "Melchiory 2017" zapraszamy codziennie do 6 października po godz. 20.00.

***

Tytuł reportażu: "Bardziej znikąd"

Autorka reportażu: Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Data: 4.10.2017

Godzina: 20.07

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Retransmisja Gali „MELCHIORY 2017”

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 13:00
29 września o godzinie 23.10 zapraszamy do Radiowej Jedynki na retransmisję Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2017” ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zwycięzcom Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory 2017 przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku, a także wręczono Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.
rozwiń zwiń