Rocznica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Reportaż "Trauma i duma"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:21
Zapraszamy do wysłuchania reportażu, w którym występują m.in. Joanna Kąkolewska - żona reportażysty i pisarza Krzysztofa Kąkolewskiego, dziennikarka Katarzyna Kętrzyńska, aktorka Roma Szczepkowska oraz historycy - Mirosław Białaszko i prof. Jan Żaryn.
Audio
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: Public domain/Wikimedia Commons

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu "Solidarności" stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

W czwartek mija 33. rocznica zabójstwa księdza. Duchowny został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły.

Kapelan "Solidarności" został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 roku podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Duchowny w tym roku skończyłby 70 lat.

***

Tytuł reportażu: "Trauma i duma"

Autor reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 17.26

kk

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 10:00
Ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 roku w pobliżu Górska pod Toruniem.
rozwiń zwiń