"Kordian i Helena" - reportaż Alicji Grembowicz i Ireny Piłatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 18:00
"Kordian" był dowódcą Żelbetu - największego zgrupowania AK na południu Polski, któremu - według długoletnich badań sędziego Józefa Musioła - Kraków zawdzięcza ocalenie od zniszczenia w 1944 roku.
Audio
  • "Kordian i Helena" - Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska (Reportaż/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Helena – późniejsza żona "Kordiana", przeżyła zsyłkę na Sybir a po wojnie przeżyła gehennę stalinowskiego terroru. Z piętnastu lat ich małżeństwa dane im było wspólnie przeżyć jedynie siedem. Pozostałe osiem to walka o uczciwy proces jej męża, któremu groził wyrok śmierci, pasmo nadziei i zwątpień.

Reportaż został wyróżniony w konkursie radiowym na Festiwalu "Niezłomni Niepokorni Wykleci 2017" w Gdyni oraz nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Wyemitowaliśmy go w ramach cyklu "Perły reportażu" prezentującego najlepsze, wielokrotnie nagradzane polskie reportaże radiowe.

***

Tytuł reportażu: "Kordian i Helena"

Autorki reportażu: Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska

Data emisji: 29.10.2017

Godzina emisji: 17.10

mg

Czytaj także

Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:30
Bohaterką audycji była Zofia Nałkowska żyjąca w latach 1884-1954, która do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antysemitka, która ratowała Żydów? Kim była Zofia Kossak Szczucka?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:00
Przed wojną była ważną i cenioną postacią polskiej literatury. W 1936 otrzymała Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury, a w 1937 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
rozwiń zwiń