X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trzech komandorów" autorstwa Jolanty Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 12:08
Trzech komandorów Marynarki Wojenne z narażeniem życia broniło polskiego Wybrzeża w wojnie obronnej 1939 roku. Potem trafili do oflagu. Po wojnie wrócili do ojczyzny, gdzie włączyli się w odbudowę polskiej floty. Bezpodstawnie oskarżeni zostali straceni. Dopiero po latach spoczęli wśród żołnierzy na cmenarzu na Oksywiu.
Audio
  • Reportaż Jolanty Rudnik ""Trzech komandorów" (Kulturalna Jedynka)
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie IPN poszukuje szczątków ofiar zbrodni komunistycznych
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie IPN poszukuje szczątków ofiar zbrodni komunistycznychFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz - trzech komandorów Marynarki Wojennej. To przedwojenni oficerowie, którzy razem bronili Helu w 1939 roku, a potem trafili bo obozu jenieckiego w Wolldenbergu.

Po wojnie zajmowali ważne stanowiska w dowództwie Marynarki Wojennej. W 1950 roku zostali aresztowani, fałszywie oskarżeni o spisek w wojsku i straceni w więzieniu na Rakowieckiej. Po ponad 60 latach ich szczątki odnaleziono na powązkowskiej Łączce i kilka miesięcy temu pochowano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

"Trzech komandorów" - reportaż Jolanty Rudnik o przywracaniu pamięci zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego "Bałtyk 2018".

***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Trzech komandorów" 

Autor reportażu: Jolanta Rudnik

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 21.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bornholm - wyspa wolności" - reportaż Jolanty Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 11:30
Reportaż Jolanty Rudnik zdobył nagrodą specjalną w konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"70 lat nadziei" - reportaż Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:03
Dwie różne rodziny, dwa podobne losy. Od prawie 70 lat dwie kobiety szukają miejsca pochówku swoich bliskich, rozstrzelanych na mocy wyroku komunistycznych sądów. Nazywano ich bandytami, a ich rodziny dziesiątki lat żyły z piętnem. Dziś przywraca się pamięć bohaterom i oddaje im cześć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 10:00
W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym w kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
rozwiń zwiń