"Trzech komandorów" autorstwa Jolanty Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 12:08
Trzech komandorów Marynarki Wojenne z narażeniem życia broniło polskiego Wybrzeża w wojnie obronnej 1939 roku. Potem trafili do oflagu. Po wojnie wrócili do ojczyzny, gdzie włączyli się w odbudowę polskiej floty. Bezpodstawnie oskarżeni zostali straceni. Dopiero po latach spoczęli wśród żołnierzy na cmenarzu na Oksywiu.
Audio
  • Reportaż Jolanty Rudnik ""Trzech komandorów" (Kulturalna Jedynka)
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie IPN poszukuje szczątków ofiar zbrodni komunistycznych
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie IPN poszukuje szczątków ofiar zbrodni komunistycznychFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz - trzech komandorów Marynarki Wojennej. To przedwojenni oficerowie, którzy razem bronili Helu w 1939 roku, a potem trafili bo obozu jenieckiego w Wolldenbergu.

Po wojnie zajmowali ważne stanowiska w dowództwie Marynarki Wojennej. W 1950 roku zostali aresztowani, fałszywie oskarżeni o spisek w wojsku i straceni w więzieniu na Rakowieckiej. Po ponad 60 latach ich szczątki odnaleziono na powązkowskiej Łączce i kilka miesięcy temu pochowano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

"Trzech komandorów" - reportaż Jolanty Rudnik o przywracaniu pamięci zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego "Bałtyk 2018".

***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Trzech komandorów" 

Autor reportażu: Jolanta Rudnik

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 21.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bornholm - wyspa wolności" - reportaż Jolanty Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 11:30
Reportaż Jolanty Rudnik zdobył nagrodą specjalną w konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"70 lat nadziei" - reportaż Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:03
Dwie różne rodziny, dwa podobne losy. Od prawie 70 lat dwie kobiety szukają miejsca pochówku swoich bliskich, rozstrzelanych na mocy wyroku komunistycznych sądów. Nazywano ich bandytami, a ich rodziny dziesiątki lat żyły z piętnem. Dziś przywraca się pamięć bohaterom i oddaje im cześć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 10:00
W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym w kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
rozwiń zwiń