"Jesteśmy wszędzie, ale nie u siebie." Reportaż Henryka Dedo i Magdaleny Balcerak

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:57
To przejmujący reportaż Henryka Dedo i Magdaleny Balcerak o Ormianinie wracającym wspomnieniami do ukochanej ojczyzny.
Audio
  • Reportaż "Jesteśmy wszędzie, ale nie u siebie" (Reportaż w Jedynce)
Ararat, masyw wulkaniczny leżący na Wyżynie Armeńskiej
Ararat, masyw wulkaniczny leżący na Wyżynie Armeńskiej Foto: YuG/Shutterstock

Emigranci przybywają do Polski z różnych powodów. Często zmusza ich do tego sytuacja polityczna i gospodarcza, a ucieczka z ojczyzny okazuje się być jedyną słuszną walką o życie. Gnel - bohater reportażu, od dwudziestu lat mieszka w Polsce, choć jak sama przyznaje, jego serce cały czas bije dla Armenii. 

- Kiedyś mieliśmy swój kraj, który rozciągał się od morza do morza. Wszystko zmieniło się po tym, jak Persowie najechali na naszą ojczyznę. Aktualnie tam, gdzie mieszkał mój dziadek, Turkowie mają swój region turystyczny. Nasz kraj został rozproszony a my pozostaliśmy z poczuciem, że jesteśmy wszędzie, tylko nie u siebie - ze smutkiem oznajmia Gnel.

Armeńskie wychowanie zaszczepiło w Gnela sercu wiarę w najwyższe wartości. - Warto pamiętać się pochodzi. Moi dziadkowie pokazali mi czym jest szacunek do drugiego człowieka i otwartość na niesienie pomocy w potrzebie. Jesteśmy narodem, który jest nastawiony na relację z drugim człowiekiem. Stroniliśmy zawsze od alkoholu, ale wojna w Azerbejdżanie spowodowała, że smutek po stracie bliskich popchnął wielu tubylców do tego, aby po niego sięgnęli - mówi gość Jedynki.

Za co Gnel tak bardzo kocha swoją ojczyznę? Jak czuję się po tylu latach mieszkania w Polsce? Dlaczego Armenia jest dla mężczyzny tak wyjątkowym krajem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł reportażu: "Jesteśmy wszędzie, ale nie u siebie"

Autorzy reportażu: Henryk Dedo, Magdalena Balcerak

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Szamałek o demonach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:21
Nie tylko samo zło jest w internecie. Ale o tym złu pisze Jakub Szamałek w trylogii "Ukryta sieć", której pierwsza z trzech części "Cokolwiek wybierzesz" ukazuje się w księgarniach 16 stycznia. Sieć to oczywiście oplatający kulę ziemską internet, trn ogólnie dostępny i ten ukryty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müldner-Nieckowski studiował medycynę by być lepszym poetą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:33
Nie lubi, żeby go nazywać człowiekiem renesansu. Ale ma tak wiele umiejętności, że można go porównać z Leonardo da Vinci. Robił doktorat z medycyny, ale habilitację z językoznawstwa. I przekonuje, że żeby móc dobrze pisać, trzeba czytać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa na teatralnych deskach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 22:10
Film w reżyserii Wojciecha Hasa według tego opowiadania został uznany za najlepszy polski film 1964 roku. Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny, gającej obok Zbyszka Cybulskiego główną rolę została uznana za jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu. Czy teatralna wersja nawiązuje do filmu?
rozwiń zwiń