"Prawnuczka Leonarda" – reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 23:30
Jako młoda dziewczyna w nagrodę za dobre wyniki dostała w nauce książkę o Leonardzie da Vinci. Dowiedziała się jak szerokie miał zainteresowania i ile dokonał wynalazków. To pozwoliło Magdzie myśleć, żeby się nie ograniczać w pomysłach.
Audio
  • "Prawnuczka Leonarda" - reportaż Magdaleny Skawińskiej
Balonodrom - wizualizacja
Balonodrom - wizualizacjaFoto: Magda Filcek/balonodrom.com

Jako młoda dziewczyna dostała za dobre wyniki w nauce książkę o Leonardzie da Vinci. Dowiedziała się jak szerokie miał zainteresowania i ilu dokonał wynalazków. To pozwoliło Magdzie Filcek myśleć, żeby się nie ograniczać w pomysłach. Na pracę dyplomową na studiach wymyśliła projekt budynku, z którego atrium startuje balon – Balonodromu. Za ten projekt dostała nagrodę Prezydenta Polski, ale nikt ze względów finansowych nie był w stanie zrealizować kosztownego pomysłu. 20 lat temu był zbyt innowacyjny. Być może pomysł zostanie zrealizowany jako szpital onkologiczny dla dzieci w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Magda ma na koncie wiele innowacyjnych pomysłów - stworzyła także Kawiarenkę Snu, która na co dzień działa we Wrocławiu, ale podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach pomagała zregenerować się negocjatorom ONZ. Jej autorskim pomysłem regeneracji ciała i umysłu  Vinci Power Nap zainteresowali się Amerykanie i chcą go wykorzystać dla naukowców z NASA. 

Posłuchaj całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Prawnuczka Leonarda"

Autorka reportażu: Magdalena Skawińska

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 23.09

ag


Czytaj także

"Wiatr od morza" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:00
Kapitan Jerzy Sobecki "Juras", mimo ukończenia 70 lat, nie zamierza przejść na emeryturę. Praca na morzu to jego żywioł. Daje mu radość, dobre samopoczucie i młody wygląd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bitwa pod Gortatem" - reportaż Adama Bochińskiego i Macieja Hameli

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 18:00
"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki to jeden z najbardziej znanych polskich obrazów. Jego wartość dla polskiej kultury, wynikająca z kontekstu historycznego, jest niepodważalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek nadziei" - reportaż poświęcony Pawłowi Adamowiczowi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 09:47
W piątkowy wieczór zaprosiliśmy Państwa na reportaż Anny Rębas o tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. 
rozwiń zwiń