"Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:52
Józef Walaszczyk, urodził się w 1919 roku. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. W pierwszych latach okupacji poznał Irenę – dziewczynę, która wyjawiła mu swoją żydowską tożsamość podczas kontroli Niemców. 
Audio
  • "Życie spełnione" - Joanna Bogusławska (Reportaż w radiowej Jedynce)
Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć - mówiła Anna Herbich
"Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć" - mówiła Anna HerbichFoto: Jacob_09/Shutterstock

Od tej pory Józef Walaszczyk opiekuje się Ireną, początkowo przechowując ją w swojej kawalerce przy ulicy Kruczej, wyrabiając aryjskie dokumenty, później kwaterując ją w różnych mieszkaniach w stolicy.

Mimo jego starań Irena zostaje aresztowana przez gestapo wraz z grupą 21 osób – podczas spotkania towarzyskiego żydowskiej młodzieży ukrywającej się w okupowanej Warszawie. Józef Walaszczyk doprowadza do zwolnienia zatrzymanych, organizując okup w wysokości jednego kilograma złota.

Pomagał też lekarzom z warszawskiego Getta z dużym narażeniem życia. Uratował również 30 Żydów zatrudnionych w jego fabryce.

Po wojnie Irena wyszła za mąż za kolegę Józefa. Kiedy już ciężko chorowała, wystąpiła do Instytutu Yad Vashem o przyznanie Józefowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Życie spełnione"

Autor reportażu: Joanna Bogusławska

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 21.10

kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miłość po latach"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:52
Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia. Niestety, wspólne życie brutalnie przerwało Powstanie Warszawskie. Po72 latach rozłąki spotkali się ponownie, a ich uczucie odżyło na nowo.
rozwiń zwiń