"Gdyby skały mogły mówić" - Adam Bogoryja-Zakrzewski

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 12:22
Piękne, zalesione góry - obrazek jak w bajce. Jednak pod tymi górami znajdują się ciemne, mroczne podziemia skrywające tajemnicę największego projektu niemieckiego w latach 1943 - 1945. 
Audio
  • "Gdyby skały mogły mówić" - Adam Bogoryja-Zakrzewski
Podziemne Miasto w Osówce w Górach Sowich
Podziemne Miasto w Osówce w Górach Sowich Foto: A.Bogoryja-Zakrzewski
Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Podziemne miasto Osówka to nazwa jednego z wielu kompleksów, które budowano w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Wszystkie osobne kompleksy miały być połączone w jedno wielkie podziemne miasto. 

Niemcy, pod koniec 1943 roku, rozpoczęli budowę obiektów Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Powstawały tam wtedy systemy obronne na powierzchni ziemi i podziemne sztolnie. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Prace przerwano na początku 1945 roku ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Po wojnie obiekt  splądrowano i zamknięto. Taki stan utrzymywał się do 1995 roku. Obecnie zwiedzać można 1500 metrów podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów.

Ciekawostką jest to, iż kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury, posłużył filmowcom z Hollywood za plan zdjęciowy podczas ekranizacji powieści fantasy C.S.Lewisa. Dawniej dostęp do jego głębiej położonych partii był utrudniony, ale już w średniowieczu miejscowa szlachta budowała tu zamki, a okoliczna ludność wykorzystywała skały jako schronienie. W 1824 roku na terenie Teplickich Skał wybuchł wielki pożar, który odsłonił wejście do najbardziej niedostępnych części. Wszystko to sprawiło że do Skalnego Miasta tłumnie zjeżdżały prawdziwe sławy: August II Mocny, Józef II, czy sławny poeta Wolfgang Goethe.

 Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
 Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy Ze zbiorów Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
***

Tytuł reportażu: "Gdyby skały mogły mówić"

Autorka reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 23.05

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uprowadzenie" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:26
"Porwanie" własnych dzieci z rodziny zastępczej w Szwecji przez ich ojca biologicznego – Rosjanina Denisa Lisova i jego wystąpienie o azyl w Polsce, spowodowało międzynarodowy spór o nieprzestrzeganie praw dziecka.
rozwiń zwiń