"Odpowiedzialność" - reportaż Alicji Kulik

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 09:57
16 czerwca Blanka skończyła 9-miesięcy. 21 czerwca po godz. 20.00 służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o śmierci dziecka. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon dziewczynki. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci Blanki był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dziewczynka była też wykorzystana seksualnie. Anna W. i jej konkubent Grzegorz W. zostali aresztowani na 3 miesiące 24 czerwca. Prokuratura zarzuciła im znęcanie się fizyczne nad dziewczynką w okresie od kwietnia 2019 roku do 20 czerwca 2019 bieżącego roku.

27 czerwca Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wszczęła śledztwo dot. niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień w pięciu instytucjach nadzorujących rodzinę zamordowanej  dziewczynki. Ma ono dotyczyć decyzji podjętych przez sąd, kuratora sądowego, Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz funkcjonariuszy policji.

W poniedziałek 2 lipca Grzegorz W. został zwolniony z aresztu, gdyż dowody wskazują, że nie jest sprawcą zarzucanych mu czynów. Wyniki badań DNA świadczą również, że nie jest on biologicznym ojcem Blanki.

4 czerwca Prokuratura Regionalna w Gdańsku przejęła od Prokuratury Regionalnej w Suwałkach śledztwa związane ze śmiercią Blanki. Decyzję w tej sprawie podjął zastępca Prokuratora Generalnego.

5 czerwca przedstawiono wyniki kontroli w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olecku. Kontrolę zlecił burmistrz Olecka. Placówka była przeciwna, by dziecko wróciło do matki -  poinformował burmistrz Olecka Karol Sobczak.

Dlaczego Blanka wróciła do biologicznej matki? To pytanie nie daje spokoju. Zadaje je prokuratura, zadaje je Olecko, zadają wszyscy poruszeni śmiercią 9-miesięcznej dziewczynki.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł reportażu: "Odpowiedzialność"

Autor: Alicja Kulik

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A