X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ludzie bazy" – Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 14:47
Baza ratunkowa w Okartowie nad jeziorem Śniardwy działa od 40 lat. Założyli ją żeglarze z Kędzierzyna Koźla, którzy swoją przygodę z tym miejscem zaczęli w czasie rodzinnych wypraw żeglarskich w latach 70-tych. Po tragicznej śmierci harcerzy na Śniardwach pomyśleli o stworzeniu bazy ratownictwa wodnego.
Audio
  • "Ludzie bazy" – Urszula Żółtowska-Tomaszewska (Reportaż w Jedynce)
.
.Foto: Pixaby

Najpierw rezydowali u sołtysa na podwórku nad jeziorem Tyrkło, potem przenieśli się nad same Śniardwy. Odkryli miejsce, niezwykle ciekawe, bo okazało się, że  Niemcy w czasie drugiej wojny światowej mieli tu bazę dla doświadczeń z bronią. Dużo pracy kosztowało oczyszczenie ternu. Trzeba było pozyskać sprzęt do działań ratowniczych. Jak zdobywano w ciężkich czasach PRL-u  pierwsze statki ratownicze– o tym wszystkim można dowiedzieć się ze starych kronik. O ludziach również. Na zdjęciach młodzi mężczyźni z baczkami, teraz już posiwiali, ale zgodnie mówią, że warto było. Byli świadkami największych wypadków, jakie miały miejsce nad Śniardwami. Całymi rodzinami uczestniczyli w akcjach ratowniczych. Dzisiaj Mazurska Służba Ratownicza w Okartowie stara się trwać, mimo, że ciężko jest zdobywać środki na ratowanie ludzi. Ci nieliczni, którzy traktują to jak misję i wolontariusze trwają nadal na posterunku. Cały rok. Jak się okazuje, w zimie jest więcej akcji ratowniczych niż latem. I dobrze pamiętać, że to piękne dzieło urodziło się z niezwykłej pasji zwykłych ludzi…

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Ludzie bazy" 

Autor: Urszula Żółtowska - Tomaszewska 

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 21.11

ans

Zobacz więcej na temat: reportaż reportaż w Jedynce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak