"Nasz syn Michael" - reportaż Ewy Szkurłat

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 23:09
Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który sześć lat temu w Afganistanie osłonił polskiego żołnierza przed detonacją ładunku wybuchowego, przyjechali do Krakowa. 
Audio
  • Ewy Szkurłat "Nasz syn Michael" (Reportaż w Jedynce)
Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, Linda Ollis (L) i Robert Ollis (P) podczas spotkania w KGHM Polska Miedź S.A., 14 bm. w Lubinie.
Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, Linda Ollis (L) i Robert Ollis (P) podczas spotkania w KGHM Polska Miedź S.A., 14 bm. w Lubinie.Foto: PAP/Sebastian Borowski

We wrześniu otrzymali tytuł "honorowych ambasadorów Polski" w plebiscycie organizowanym przez koncern KGHM Polska Miedź. 

24-letni Michael Ollis był sierżantem sztabowym 10. Dywizji Górskiej armii USA. Zginął 28 sierpnia 2013 roku w Afganistanie, w bazie wojskowej Ghazni. W listopadzie 2013 został pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Afganistanu i Złotym Medalem Wojska Polskiego, a także amerykańską Srebrną Gwiazdą i Krzyżem Wybitnej Służby.

Jego rodzice założyli fundację imienia swojego syna, która ma za zadanie wspierać weteranów. Na Staten Island stanął jego pomnik, a jego imieniem nazwano prom pływający między wyspami Nowego Jorku.   

***

Tytuł reportażu: "Nasz syn Michael"

Autor: Ewa Szkurłat

Data emisji: 22.11.2019 r. 

Godzina emisji: 23.09

ag


Czytaj także

"Pan Jacek" - reportaż Ewy Szkurłat

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:38
Pan Jacek pochodzi ze słynnego w Krakowie fryzjerskiego klanu Tatomirów. Jego dziadek w 1927 roku założył na Placu Inwalidów salon fryzjerski "Roman".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Esemerem" - Ewa Szkurłat. Reportaż nagrodzony Srebrnym Melchiorem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 06:49
Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. 
rozwiń zwiń