X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bohater ratujący Żydów. Posłuchaj jego historii w reportażu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:03
Instytut Pileckiego realizuje projekt "Zawołani po imieniu" upamiętniając Polaków, którzy zostali zamordowani za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Jednym z takich bohaterów był Franciszek Andrzejczyk, który w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów.
Audio
  • "Zawołani po imieniu" - reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż w radiowej Jedynce)
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin oraz wnuczka uhonorowanego Janina Janczarska podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Franciszka Andrzejczyka.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin oraz wnuczka uhonorowanego Janina Janczarska podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Franciszka Andrzejczyka. Foto: PAP/Artur Reszko

W akcję pomocy Żydom była zaangażowana cała rodzina Andrzejczyków. 18 osób, w tym wiele dzieci, było ukrytych w piwnicy i specjalnie wybudowanej kryjówce pod podłogą domu.

Pomoc trwała od listopada 1942 roku do 20 marca 1943, kiedy Niemcy znaleźli kryjówki, zamordowali Franciszka Andrzejczyka i trzech Żydów, a pozostałych uciekinierów z getta wywieźli.

Potomkowie Franciszka czekali kilkadziesiąt lat, aby rodzinna historia została należycie uwieczniona. - Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… - mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Czytaj więcej
żydzi warszawa nac 1200.jpg
"Zawołani po imieniu". Upamiętnienie Polaka, który ratował Żydów

W tym roku Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców za pomoc Żydom. Dotąd upamiętniono 17 zamordowanych Polaków, którzy ofiarowali pomoc co najmniej 63 osobom narodowości żydowskiej.

Dotychczas w ramach projektu "Zawołani po imieniu" w dziewięciu miejscowościach północno-wschodniego Mazowsza i zachodniej części Podlasia stanęły kamienie z tablicami upamiętniającymi Polaków i Żydów zamordowanych przez Niemców. W ten sposób uhonorowano rodziny Lubkiewiczów z Sadownego, Leszczyńskich i Prusińskich z Poręby-Kocęb, Skłodowskich ze Skłodów-Piotrowic, Radziejowskich z Ostrowii Mazowieckiej, Postków ze Stoczka, Budziszewskich z Nura, Krysiewiczów z Waniewa i Andrzejczyków z Czyżewa-Sutek.
Projekt "Zawołani po imieniu" realizowany przez Instytut Pileckiego zainicjowała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

***

Tytuł reportażu: "Zawołani po imieniu"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 14.01.2020 

Godzina emisji: 21.11

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:00
Żydowski historyk Emmanuel Ringelblum skrupulatnie notował sytuację w warszawskim getcie podczas II wojny światowej. Dzięki jego staraniom w 1940 roku powstało jedno z najważniejszych źródeł dokumentujących Zagładę. Dokładnie 69 lat temu w gruzach stolicy odnaleziono część archiwum. 
rozwiń zwiń