Bohater ratujący Żydów. Posłuchaj jego historii w reportażu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:03
Instytut Pileckiego realizuje projekt "Zawołani po imieniu" upamiętniając Polaków, którzy zostali zamordowani za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Jednym z takich bohaterów był Franciszek Andrzejczyk, który w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów.
Audio
  • "Zawołani po imieniu" - reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż w radiowej Jedynce)
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin oraz wnuczka uhonorowanego Janina Janczarska podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Franciszka Andrzejczyka.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin oraz wnuczka uhonorowanego Janina Janczarska podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Franciszka Andrzejczyka. Foto: PAP/Artur Reszko

W akcję pomocy Żydom była zaangażowana cała rodzina Andrzejczyków. 18 osób, w tym wiele dzieci, było ukrytych w piwnicy i specjalnie wybudowanej kryjówce pod podłogą domu.

Pomoc trwała od listopada 1942 roku do 20 marca 1943, kiedy Niemcy znaleźli kryjówki, zamordowali Franciszka Andrzejczyka i trzech Żydów, a pozostałych uciekinierów z getta wywieźli.

Potomkowie Franciszka czekali kilkadziesiąt lat, aby rodzinna historia została należycie uwieczniona. - Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… - mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Czytaj więcej
żydzi warszawa nac 1200.jpg
"Zawołani po imieniu". Upamiętnienie Polaka, który ratował Żydów

W tym roku Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców za pomoc Żydom. Dotąd upamiętniono 17 zamordowanych Polaków, którzy ofiarowali pomoc co najmniej 63 osobom narodowości żydowskiej.

Dotychczas w ramach projektu "Zawołani po imieniu" w dziewięciu miejscowościach północno-wschodniego Mazowsza i zachodniej części Podlasia stanęły kamienie z tablicami upamiętniającymi Polaków i Żydów zamordowanych przez Niemców. W ten sposób uhonorowano rodziny Lubkiewiczów z Sadownego, Leszczyńskich i Prusińskich z Poręby-Kocęb, Skłodowskich ze Skłodów-Piotrowic, Radziejowskich z Ostrowii Mazowieckiej, Postków ze Stoczka, Budziszewskich z Nura, Krysiewiczów z Waniewa i Andrzejczyków z Czyżewa-Sutek.
Projekt "Zawołani po imieniu" realizowany przez Instytut Pileckiego zainicjowała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

***

Tytuł reportażu: "Zawołani po imieniu"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 14.01.2020 

Godzina emisji: 21.11

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 05:50
Żydowski historyk Emmanuel Ringelblum skrupulatnie notował sytuację w warszawskim getcie podczas II wojny światowej. Dzięki jego staraniom w 1940 roku powstało jedno z najważniejszych źródeł dokumentujących Zagładę. Dokładnie 70 lat temu w gruzach stolicy odnaleziono część archiwum. 
rozwiń zwiń