Trzy krótkie reportaże: życie w cieniu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 17:10
Reportaże są poświęcone pomocy osobom starszym, sytuacji małych przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa i sytuacji epidemicznej na świecie.
Audio
  • Życie w obliczu pandemii koronawirusa (Perły reportażu/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: qimono/pixabay

"Bakcyl pomagania" (autor Jakub Tarka).

Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i najcięższe konsekwencje choroby. Wraz z informacją na ten temat rośnie liczba młodych osób, które włączają się w różne akcje niesienia pomocy seniorom - tak by ci mogli nie wychodzić z domu przez najbliższe dni. Do pani Grażyny zapukała sąsiadka z ofertą zrobienia zakupów. Pani Joanna napisała i wywiesiła na klatce ogłoszenie, że pójdzie do apteki lub wyjdzie z psem. Jeden z członków facebookowej grupy Widzialna Ręka - kucharz - proponuje zakupy i ugotowanie z nich czegoś do jedzenia, oczywiście za darmo. Z godziny na godzinę przybywa ofert pomocy potrzebującym, dzięki którym nie tylko pewnie uda się zminimalizować ryzyko masowych zakażeń, ale także zbudować trwalsze więzi społeczne, na przykład między sąsiadami.

"Żeby było co zbierać" (autor Jakub Tarka).

Paweł prowadzi antykwariat z książkami po angielsku. Ze względu na koronawirusa postanowił zamknąć tradycyjny sklep, ale czynsz i ZUS musi opłacić. Żeby jakoś związać koniec z końcem rozwija sprzedaż w internecie, oferuje darmową dostawę dla osób powyżej 60. roku życia oraz dla wszystkich z okolicznych dzielnic. To jego sposób na przetrwanie tego czasu. Pani Katia prowadzi szkołę gotowania i fundację przysposabiającą młodzież z domów dziecka do zawodu kucharza. Szkołę musiała zamknąć, nie ma dochodów. Sposobem na przetrwanie jest gotowanie z personelem zup dla Warszawiaków - osób starszych, lekarzy. Środki pozyskuje ze zbiórki w Internecie. Czy małym i średnim firmom uda się przetrwać epidemię? Wiele zależy od umiejętności znalezienia nowego pomysłu na funkcjonowanie firm w kryzysowym czasie oraz pomocy państwa.

"Świat w cieniu wirusa" (autorka Olga Mickiewicz).

Na całym świecie połowa uczniów nie chodzi do szkoły, a wiele miejsc pracy jest zamkniętych bądź działa zdalnie. W niektórych krajach obowiązują restrykcyjne zasady dotyczące wychodzenia z domu, w innych władze jedynie nawołują do ostrożności. Wirus COVID-19, jeszcze niedawno uważany wyłącznie za problem Chin, rozprzestrzenił się na cały świat. Jak wpływa na życie codzienne mieszkańców różnych państw?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportaży: "Bakcyl pomagania", "Żeby było co zbierać", "Świat w cieniu wirusa"

Autorzy reportaży: Jakub Tarka, Olga Mickiewicz,

Data emisji: 22.03.2020

Godzina emisji: 17.10

ag


Czytaj także

Wesołe jest życie seniora

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:00
Było pięknie, kolorowo, radośnie. W ostatnią sobotę czerwca ulicami Warszawy przeszła pierwsza w historii Parada Seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dom pięknej starości" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 11:48
Jeszcze nie tak dawno domy seniora były kojarzone z "umieralniami", a umieszczenie w takim domu członka rodziny było społecznie oceniane negatywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 22:00
Materiał o zjawisku wyłudzania wysokich kwot najczęściej od osób starszych, przez oszustów wyspecjalizowanych w stosowaniu metod min. na policjanta, wnuczka...
rozwiń zwiń