"Trzysta czterdzieści cztery dni" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 07:00
14 maja zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak (a trzecia osoba w historii żeglarstwa), który opłynął kulę ziemską samotnie, bez zawijania do portów. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla".
Z portu gdyńskiego na jachcie Dar Przemyśla w samotny rejs dookoła świata wypływa Henryk Jaskuła
Z portu gdyńskiego na jachcie "Dar Przemyśla" w samotny rejs dookoła świata wypływa Henryk Jaskuła Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Bałtyk, kanał La Manche, Morze Północne były mi wybitnie nieprzychylne. Wiały przeciwne i słabe wiatry. Halsowałem na tych akwenach bez wytchnienia - opowiadał kpt. Henryk Jaskuła po powrocie z samotnego rejsu dookoła świata. 

Rejsem kapitana Jaskuły żyła cała Polska. 20 maja 1980 roku w porcie czekały na niego tysiące ludzi, z ziemi i powietrza każdy jego ruch utrwalały kamery. Schodząc z pokładu swego jachtu, przywitał zebranych słowami: "Polsko kochana, Twój syn powrócił".

***

Tytuł reportażu: "Trzysta czterdzieści cztery dni"

Autor reportażu: Jakub Tarka

Data emisji: 7.06.2020

Godzina emisji: 17.05

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kpt. Krzysztof Baranowski: żeglowanie to wyprawa w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 12:37
- Jeśli ktoś spróbuje, to od razu zrozumie, że warto się tym zajmować. Najlepiej w młodym wieku 6-12 lat. A wieku starszym wyjście na ocean pozwala zmierzyć się z tym ogromnym  żywiołem i niebezpieczeństwem na co dzień – mówił w audycji "Już taki jestem" kpt. Krzysztof Baranowski, pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne historie najpiękniejszych polskich żaglowców

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 12:16
Dar Pomorza i Dar Młodzieży to najsłynniejsze polskie żaglowce. Dziś mało kto wie, że zanim Dar Pomorza trafił do służby, najbardziej znanym polskim żaglowcem był Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotnie opłynęła świat. Joanna Pajkowska opowiada o podróży marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 12:21
Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portu, będąc zdaną tylko na siebie. W "Czterech porach roku" opowiedziała o rejsie, o tym co jadła, jak żyła i przede wszystkim - z jakimi trudnościami się borykała. 
rozwiń zwiń