"Sześciu z Żagania". Posłuchaj nagrodzonego reportażu Kamila Hypkiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 06:00
Reportaż zdobył nagrodę główną w konkursie radiowym 12. Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". To opowieść o sześciu polskich lotnikach, którzy brali udział w słynnej "Wielkiej ucieczce" z niemieckiego Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 roku. Wszyscy zostali złapani i rozstrzelani na osobisty rozkaz Hitlera. Fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy" jest Polskie Radio.
Kamil Hypki odbiera nagrodę podczas 12. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 1939-1989. Przywracamy Pamięć
Kamil Hypki odbiera nagrodę podczas 12. Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 1939-1989. Przywracamy Pamięć"Foto: Marta Bystron

Posłuchaj
31:12 PR1_MPLS 2020_09_29-23-13-42.mp3 "Sześciu z Żagania" - reportaż Kamila Hypkiego nagrodzony na 12. Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

W nagraniu reportażu "Sześciu z Żagania" udział wzięli: Anna Krystkowiak, bratanica kpt. naw. Włodzimierza Kolanowskiego (jeden z uciekinierów), Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, popularyzator historii „Wielkiej ucieczki”, a także dr Adam Pleskaczyński i Adam Kaczmarek – historycy z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Irena Piłatowska, przewodnicząca jury konkursu powiedziała, że jest to niezwykle ważna świadectwo. - Dla radia jest to odkrycie, bo dokumentu na ten temat nie ma - podkreśliła. - Oprócz tego, że ujął nas tematem, sposobem ujęcia to był to przekaz radiowy, żeby słuchacz mógł sobie wyobrazić te sceny przywołane w tym reportażu - dodała. 

Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. 

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest wydarzeniem, podczas którego prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne i dokumenty radiowe ukazujące historię zmagań o wolność i niepodległość w Polsce i w krajach bloku komunistycznego. Podczas tegorocznej edycji o nagrody walczyło 100 produkcji. Laureatów festiwalu poznaliśmy w pięciu kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne (polskie i zagraniczne), dokumenty radiowe oraz wideoklipy.  

czytaj więcej
Mirosław Rogalski Agnieszka Kamińska nnw 1200.jpg
Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Sześciu z Żagania"

Autorka reportażu: Kamil Hypki

Data emisji: 29.09.2020 

Godzina emisji: 23.13

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po co nam muzea?". Na festiwalu NNW oprócz filmów także debaty

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 07:00
Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni zaprezentowane zostaną między innymi filmy startujące w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, a także w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmów Dokumentalnych. Ideą festiwalu jest prezentacja filmów o tematyce historycznej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń