"Życie na sygnale" - reportaż Jakuba Tarki. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
"Jeszcze do niedawna wchodząc do karetki, zastanawialiśmy się, czy kiedykolwiek będziemy musieli korzystać z foliowych skafandrów, będących na wyposażeniu pojazdu. Pytaliśmy, jak bardzo musiałoby się zawalić niebo, żeby w czymś takim chodzić, pracować... Dziś to codzienność". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Posłuchaj
45:21 [ PR1]PR1 (mp3) 16 październik 2020 23_05_44.mp3 "Życie na sygnale". Reportaż Jakuba Tarki (Reportaż w Jedynce)

 

Ratownik medyczny to jeden z najmniej docenianych zawodów. I nie chodzi tylko o zarobki, czy niepewną formę zatrudnienia. Chodzi także o odbiór społeczny. Ratownik to nie lekarz, więc jest gorszy - mimo że w polskiej karetce ma uprawnienia podobne do lekarza i ponosi podobną odpowiedzialność.

Spotyka się z ciągłą agresją - że nie uratował kogoś bliskiego, że zastawił karetką wjazd na podwórko, że w nocy migające światła ambulansu przeszkadzają komuś spać. Zdarzają się pobicia, wyzwiska, a także groźby utraty życia. Codziennością jest kontakt ze śmiercią, mycie starszych ludzi, zapomnianych przez bliskich, spotkania z osobami chorymi psychicznie, pijanymi czy pod wpływem dopalaczy.

Brak czasu na odreagowanie prowadzi do wypalenia zawodowego. Michał - jeden z bohaterów reportażu - wie, czym ono jest. Po dwóch latach dyżurów w karetce, musiał zrezygnować z pracy. Został urzędnikiem. Brakowało mu jednak pomagania innym. Wrócił do pracy ratownika i robi to do dziś.

Wszyscy bohaterowie audycji zgodnie twierdzą, że mimo mnóstwa wyrzeczeń, praca-pomaganie jest ich pasją i daje wiele satysfakcji. Posiłki w pandemii, brawa, piosenki są ważnym wsparciem. Ale najbardziej motywuje, gdy osoba, do której przyjeżdżają, potrafi po prostu podziękować.    

***

13 października obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego.

***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Data emisji: 16.10.2020 r.

Godzina emisji: 23.05

kh/kk

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pierwszy raz od 9 lat budżet ratownictwa medycznego wzrósł o 245 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:52
- Po raz pierwszy od 9 lat budżet ratownictwa medycznego wzrósł w tym roku o 245 mln zł - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że od 1 stycznia br. wszyscy ratownicy medyczni mają taki sam dodatek do pensji, jak pozostali pracownicy służby zdrowia, czyli 1600 zł.
rozwiń zwiń