"Kata/Kami" - wystawa grafiki prof. Elżbiety Baneckiej w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 20:00
- Traktuję grafikę jak obraz, robię jeden egzemplarz i koniec. Eksperymentuję. Sama tworzę matryce, tworzę własne techniki. To mnie najbardziej fascynuje  - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Elżbieta Banecka. 
Plakat promujący wystawę KataKami  prof. Elżbiety Baneckiej
Plakat promujący wystawę "Kata/Kami" prof. Elżbiety BaneckiejFoto: NCK

Posłuchaj
45:34 2020_10_25 PR1_17_07_46_Spacer_z_kulturą.mp3 "Kata/Kami" - wystawa grafiki prof. Elżbiety Baneckiej w Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Tytuł monograficznej wystawy prof. Elżbiety Baneckiej "Kata/Kami" w wolnym tłumaczeniu z japońskiego to "Forma/Papier". Artystka od wielu lat inspirująca się sztuką Japonii tworzy subtelne prace graficzne nawiązujące do ogrodów suchego krajobrazu. Z bibuły japońskiej formuje struktury kimon – asamblaże zamknięte w tekturowych pudełeczkach i instalacje.

Sięgając do tradycji japońskiej artystka przekracza w swoich pracach granice geograficzne i kulturowe oraz granice tworzywa, zachęcają jednocześnie widzów do refleksji nad przekraczaniem granic w sztuce i ich własnym życiu. Jej artystyczna wizja każe zastanowić się nad miejscem naszej cywilizacji i kultury w świecie. W dobie dominacji technik cyfrowych, silnie brzmi głos artystki sięgającej po tradycyjne środki i techniki, za pomocą których kreuje wyrazistą wypowiedź plastyczną.

"Wystawa "Kata/Kami" to prezentacja niezwykle interesującej twórczości prof. Elżbiety Baneckiej, znakomitej malarki i graficzki. To wizualna uczta, a zarazem zaproszenie do dyskusji o roli i znaczeniu grafiki w zmieniającym się krajobrazie współczesnego świata. Cieszę się ogromnie, że grafika w tak doskonałym wydaniu zawitała znów do Kordegardy" - podkreślił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.


Japońskie opowieści i dalekowschodnia magia - medytacyjna KATA/KAMI | Wystawa już w Kordegarda. Galeria Narodowego...

Opublikowany przez Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury Piątek, 16 października 2020

Poza tym w audycji:

- Ogólnopolska Giełda Projektów, 15-16.10.2020 - coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Jego głównym celem jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnych liderów kultury związanych z realizowanymi projektami kulturalnymi, aktywizującymi społeczności lokalne w całej Polsce.

- III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 20-28.11.2020 - to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodniej. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie romantyzm - usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią też romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku.

. 

- Premiera nowej płyty Narodowego Centrum Kultury - w 75. rocznicę urodzin Marka Grechuty i 50 lat po premierze jego pierwszej płyty "Marek Grechuta & Anawa" NCK postanowiło przypomnieć utwory z tego legendarnego krążka. Przeboje Grechuty i zespołu Anawa we współczesnych autorskich aranżacjach wykonują wielkie osobowości współczesnej polskiej sceny muzycznej: Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Kasai, Spięty (Lao Che), Voo Voo. Premierowe wykonanie aranżacji będzie miało miejsce 24 października, podczas festiwalu Soundedit w Łodzi.

- Zapowiedź kolejnych odcinków cyklu "Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda" -  to cykl wywiadów z muzykami, którzy debiutowali na muzycznych scenach w latach 50. ubiegłego stulecia. Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przemysław Dyakowski, Andrzej Dąbrowski, Janusz Rafalski, Witold Krotochwil, Jarzy Bartz i Lesław Lic przybliżą nam realia czasów niesprzyjających indywidualistom. W szczerych rozmowach z Jackiem Wróblewskim opowiedzą, m.in. o kulisach początków jazzu w Polsce.

. 

- Prezentacja wybranych przedsięwzięć w ramach programu "Kultura w sieci" - celem programu jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online.

- 31 października kończy się nabór do programu stypendialnego "Młoda Polska" - program przeznaczony jest dla młodych (do 35. roku życia) artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają (film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr).


. 

***

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 17.07

kk

Czytaj także

Dziedziniec Kultury 2020. "Rozwijamy na wielu płaszczyznach hasło "Mistrz - uczeń"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:44
W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury wybrzmiewa poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury są uznani artyści którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury w 40. rocznicę powołania NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:47
Narodowe Centrum Kultury realizuje szereg działań w mediach, instytucjach kultury i w przestrzeni publicznej, które mają wywołać refleksję nad dorobkiem Solidarności oraz przywołać i upamiętnić wielkie wydarzenia i ludzi związanych z tym największym ruchem społecznym nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więźniowie sowieckich łagrów na wystawie Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 17:09
Wystawa Kordegardy Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. "Niepamięci", przygotowana dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę. 
rozwiń zwiń