Protesty na Białorusi. Reportaż "Przebudzenie" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 06:40
Tatiana i Michał Borodkinowie nigdy nie interesowali się polityką. Przez 26 lat, podobnie jak inni Białorusini, uważali, że z władzą nie ma co zadzierać i od polityki należy trzymać się z daleka. Jednak coś w nich pękło po ostatnich wyborach prezydenckich, w których Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć ponad 80 procent poparcia, jego główna przeciwniczka zaś, Swiatłana Cichanouska – zaledwie 10.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: uzhursky/shutterstock.com

Mińsk protest 1200 free białoruś
Serwisy specjalne dla Białorusi w Programie 1

"To było tak, jakbyśmy nagle obudzili się z koszmarnego snu i zrozumieli, że ukradziono nam głosy" - mówi Michał. Obydwoje natychmiast włączyli się w protesty, choć logicznie rzecz biorąc, nie mieli do tego wyraźnych powodów. Tatiana była znaną prezenterką w państwowej telewizji. Michał prowadził własną, dobrze prosperująca firmę. Jest jednak taki moment, kiedy trzeba powiedzieć "dość".

Posłuchaj
33:18 [ PR1]PR1 (mp3) 24 listopad 2020 23_09_23.mp3 Protesty na Białorusi. Reportaż "Przebudzenie" - posłuchaj! (Reportaż w Jedynce)

 

***

W wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia br. - według Centralnej Komisji Wyborczej - prezydent tego kraju od 1994 roku Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów, a Swiatłana Cichanouska 10,1 proc. głosów. Od ogłoszenia wyników w Mińsku i w wielu innych białoruskich miastach trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów. 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Przebudzenie"

Autorka reportażu: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet 

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 23.06

kk

Czytaj także

„Prosta historia na fortepian, skrzypce i chór” - Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:52
Są przedmioty, które prowadzą nas przez życie wyznaczając jego rytm i nadając mu sens. Dla pani Wiesi zawsze były to fortepian i skrzypce
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łzy, delfiny i złota rybka" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet. Posłuchaj reportażu!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:00
"Dum spiro, spero", czyli "dopóki oddycham, mam nadzieję" - tę łacińską sentencję zapamiętała sobie ze szkoły Kinga, jedna z bohaterek i współautorek spektaklu pod tym właśnie tytułem. Wszystkie teksty sceniczne napisali aktorzy, dzieląc się z widzami swoimi przeżyciami i przemyśleniami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem tutejsza" - posłuchaj reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:30
Pani Monika mieszka w domu babci, obok rośnie stary sad. Całą posesję otaczają drzewa. Przez wieś maszerowały armie, wokół zmieniały się ustroje i religie, a drzewa stały nieugięte. Mówi się o nich, że to niemi świadkowie historii.  
rozwiń zwiń