Polska Anna Frank. "Dziennik czasu zagłady" – posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 06:45
Ta historia nie mogłaby być scenariuszem na film. Nikt by nie uwierzył, że to wszystko się zdarzyło.
Dziennik Reni Spiegel
Dziennik Reni SpiegelFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
28:11 "Dziennik czasu zagłady" – zapraszamy na reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż w Jedynce) "Dziennik czasu zagłady" – zapraszamy na reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż w Jedynce)

 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Renia i jej młodsza siostra, Ariana, mieszkały z rodzicami przed II wojną światową w majątku Stawki niedaleko Przemyśla. Matka dziewczynek szybko odkryła talent młodszej córki i zabrała ją do Warszawy. Arianka zaczęła występować w Cyruliku Warszawskim i grać epizody w filmach. Renia, która przejawiała talent literacki, została z dziadkami w Przemyślu. Z tęsknoty za matką i siostrą zaczęła pisać dziennik.

Był początek roku 1939. Wybuchła wojna. Renia opisywała w dzienniku najpierw okupację sowiecką, potem niemiecką. Rozłąka z matką, getto, pierwsza miłość. To właśnie jej chłopak, Zygmunt, chciał ją uratować. Nie udało się. Uratowano Ariankę, którą wywieziono do matki, która ukrywała się w Warszawie, gdzie pracowała w Hotelu Europejskim. 

Czytaj także:

W matce zakochał się oficer niemiecki i tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego umożliwił obu kobietom wyjazd do Austrii, gdzie zostały wyzwolone przez wojska amerykańskie. Wyjechały do USA, gdzie musiały zacząć życie od nowa, bo w Polsce z rodziny nikt nie ocalał. W latach 50. pojawił się u nich Zygmunt, przekazał im dziennik Reni.

Po kilkudziesięciu latach od tego wydarzenia Ariana - a właściwie Elżbieta Bellak - spotkała się z reżyserem Tomaszem Magierskim. Wówczas świat dowiedział się o dzienniku Reni Spiegel, nazywanej polską Anną Frank.


***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Dziennik czasu zagłady"

Autorka reportażu: Magda Skawińska

Data emisji: 1.12.2020

Godzina emisji: 23.05

kk


Czytaj także

"Dla ojca" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:40
Studnie w Afryce nazwane polskim imieniem: Ryszard I, Ryszard II, Ryszard III. Są na razie trzy, ale to jeszcze nie koniec. Ireneusz postanowił, że będzie je budował, na początku z własnych środków. Nie tylko je buduje, ale i serwisuje. Koszt pierwszej to ponad 15 tysięcy dolarów. Znajomi namówili go jednak na założenie fundacji. Zanim jednak pieniądze zaczną napływać, Irek nadal wykłada własne. Dlaczego to robi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Córka i matka" – reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:07
Matka Aliny Świdowskiej – Adina Blady-Szwajger była lekarką w warszawskim getcie. Zajmowała się dziećmi. Podczas jednej z wielkich akcji wywózki Żydów podała swoim podopiecznym morfinę. Sama przeżyła wojnę. Po wojnie również pracowała jako lekarz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Upadłość niespełniona". Posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:37
Pani Maria z powodu różnych zdarzeń i własnych błędnych decyzji popadła w spiralę długów. Postanowiła, że rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 
rozwiń zwiń