Patrycja Zisch-Piekarska "Łabędzi śpiew Cepelii"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 10:03
"Likwidacja sklepu", "Wyprzedaż" - kartki z takimi napisami pojawiły się na drzwiach sklepu Cepelia w pawilonie w Warszawie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich w maju 2019 roku. Sklep z rękodziełem działał w tym miejscu przez 53 lata.
Pawilon Cepelii w Warszawie
Pawilon Cepelii w WarszawieFoto: mat.prasowe

W stolicy pozostała wtedy już tylko Cepelia przy Chmielnej 8, ale pod koniec października 2020 również podzieliła los pawilonu. W ten sposób znika nie tylko sklep, ale i działająca przez trzydzieści lat Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, powstała z rozpadu monopolu, jakim była Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego.


Posłuchaj
19:27 jedynka-8-01-2021-reportaż.mp3 „Łabędzi śpiew Cepelii” – Patrycja Zisch-Piekarska (Reportaż w Jedynce)

 

Cepelia to 71 lat historii związanej nie tylko ze sposobem wykorzystania ludowej estetyki w rodzimym wzornictwie, ale też wielkim, rozciągniętym na przestrzeni różnych okresów projektem o znaczeniu estetycznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Śpiewajcie wolność"

Autorka: Patrycja Zisch-Piekarska

Data emisji: 8.01.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ag

Czytaj także

Skrzypce za kilka jajek i muzyka - list miłosny. Historie Kazimierza Marcinka i Władysława Bąka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 06:05
Opowieści muzykantów nierzadko można by uznać za niezwykłe. To historie cudem trafiających w ich ręce instrumentów, przekazów międzypokoleniowych, pamięci i miłości zachowanych w muzyce.
rozwiń zwiń