"Magia głosu" - posłuchaj reportażu o mistrzach języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:00
W reportażu Ewy Michałowskiej mistrzowie języka polskiego - lektorzy: Maciej Gudowski, Andrzej Krusiewicz, Maciej Herrmann i Janusz Kilański oraz aktor Krzysztof Gosztyła - opowiadają o tym, jak trafili do radia i na czym polega ich praca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stock image

Posłuchaj
31:11 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_02_16 PR1_23_09_27_Reportaż_W_Jedynce.mp3 "Magia głosu" - posłuchaj reportażu Ewy Michałowskiej (Reportaż w Jedynce)

 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaże w Programie 1

Są ludzie, o których możemy powiedzieć, że mają w sobie to "coś". Magię, siłę. Hipnotyzują, wzbudzają zaufanie. Ich głos przyciąga i pochłania bez reszty naszą uwagę. 

Wieloletni spiker Polskiego Radia Janusz Kilański (zm. 2002 rok) był inicjatorem wprowadzenia w radiu kart mikrofonowych. Uprawnienia te były równoznaczne z umiejętnością posługiwania się piękną polszczyzną. Była to jego wielka pasja, którą starał się zarazić nas wszystkich. - Kiedyś żeśmy o sobie mówili, że spiker powinien być genialnym dyletantem - może nie mieć właściwie żadnego wykształcenia, ale musi wiedzieć wszystko - wskazał.

- Od początku naszej spikerskiej drogi wpajano nam absolutny szacunek dla słuchacza. Ty wchodzisz do jego domu i musisz zachować się w taki sposób, żeby on cię w tym domu przyjął. Druga sprawa, bardzo ważna - szacunek dla polszczyzny, dla języka polskiego, dla naszej kultury narodowej. Ten szacunek był aż przejaskrawiony. Normy spikerskich zachowań językowych na antenie były bardzo precyzyjne - powiedział Andrzej Krusiewicz.


O Krusiewiczu mówią, że jak mało kto nadaje wypowiedziom kolor, zapach i smak. - Zawód spikera w tej chwili właściwie nie istnieje. Dziennikarze przejęli wszystkie funkcje. To ma swoje zalety. Ma też wady. Spiker był strażnikiem poprawności, a z tą poprawnością w języku polskim bywa różnie w tej chwili. Nie chcę tu piętnować, ale to, co się dzieje w języku, woła czasami o pomstę do nieba - ocenił.

Maciej Herrmann - o aksamitnym głosie - stwierdził, że choć karta mikrofonowa uważana jest przez niektórych za relikt przeszłości, podobnie, jak spikerzy trzymający się poprawnych form i nieużywający "fajniackiego języka", w Polskim Radiu zawsze się tego pilnowało. - To ma swój klimat, to ma swój miły dla ucha wydźwięk. To zawsze mnie w Polskim Radiu, w tym starym Polskim Radiu, pociągało - przyznał.

- W radiu nie widać. To znaczy, że trzeba być sugestywnym słownie na tyle, żeby ktoś w wyobraźni widział - wskazał Krzysztof Gosztyła. - Kto jest najważniejszy w Polskim Radiu? Słuchacze. Bez słuchaczy nie ma żadnego radia, nie ma magii - zaznaczył Maciej Gudowski o głosie, o którym ktoś kiedyś powiedział, że otula nim słuchacza jak ciepłym szalem. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Magia głosu"

Autorka: Ewa Michałowska

Data emisji: 16.02.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Krzysztof Dzikowski - autor wielkich przebojów lat 60. i 70.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:52
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, literatem, scenarzystą filmowym, poetą, satyrykiem, dramaturgiem, autorem programów kabaretowych i musicali. Spod jego pióra wyszły takie wielkie, niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. XX wieku, jak "Anna Maria" i "Ciągle pada" Czerwonych Gitar, "Mały Książę" Kasi Sobczyk czy "Gondolierzy znad Wisły" Ireny Jarockiej. Jego fundacja wspiera młode talenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak o Swietłanie Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 06:55
To osobisty zapis spotkania ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale także brzmienie głosu i sposób mówienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:54
W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
Drażniła PRL-owskie władze, podobnie jak wykonawcy big-beatu. Była pierwszą gwiazdą w Polsce, która pokazała, jak się śpiewa swingując. Piękna, charyzmatyczna na scenie, uwielbiana przez publiczność. Prywatnie kochająca dom, rodzinę, życzliwa i otwarta na ludzi. Jej piosenki zna kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń