"Dzieło życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:05
W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. To dobry moment, żeby przywołać emocje z tamtego czasu, wrócić do złożonej historii restytucji jego gmachu. Człowiekiem, który go nam przywrócił, jest nieżyjący prof. Stanisław Lorenz. To on zmobilizował społeczeństwo do działania. W 1980 roku Zamek, wraz ze Starym Miastem, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: posztos/shutterstock

Zamek Królewski FREE 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie. Odbudowała go determinacja Polaków

Obchody jubileuszu zaplanowane zostały na 4 lata. Potrwają od 2021 do 2024 roku, kiedy przypada 50. rocznica oddania gmachu w stanie surowym oraz 40. rocznica udostępnienia Zamku publiczności.

Posłuchaj
32:18 jedynka-23-02-2021-reportaż-w-jedynce.mp3 "Dzieło życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż w Jedynce)

 

zniszczony zamek królewski free.jpg
Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Łączą się z nim gorące emocje Polaków

Decyzja o odbudowie była oczywista, ale powód, dla którego nie chciano odbudować Zamku, był w istocie taki sam, jak przyczyna zniszczenia przez Niemców. Zamek był i jest nadal symbolem polskiej państwowości, wielkiej historii i suwerennego niepodległego Państwa… – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Czytaj także:

***

Tytuł reportażu: "Alarm do miasta" w cyklu "Reportaż w Jedynce"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 24.02.2021 r. 

Godzina emisji: 23.05

ans/ag


Czytaj także

Jest Zamek w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:11
26 stycznia 1971 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z okazji 50 rocznicy tego wydarzenia przypominamy długą historię prac nad przywróceniem świetności Zamku Królewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski w Warszawie w czasach II RP

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 08:59
Burzliwa historia Zamku Królewskiego w Warszawie przyspiesza i zagęszcza się w pierwszych dekadach XX wieku. Zdewastowany i ograbiony przez zaborców, W dwudziestoleciu międzywojennym odzyskuje dawny kształt i znów staje się dla Rzeczypospolitej scenerią najważniejszych uroczystości.
rozwiń zwiń