"Teatr z życiem" - reportaż Jakuba Tarki o kulisach słuchowiska o Esterze Borenstein. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 06:30
24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotowuje słuchowisko opowiadające o żydowskiej dziewczynce, która przeżyła dzięki solidarnej pomocy mieszkańców mazowieckiej wsi Osiny. Jak wyglądają kulisy powstawania spektaklu w Teatrze Polskiego Radia? Jakie emocje temu towarzyszą? Jak pandemia wpływa na tę pracę? O tym w reportażu Jakuba Tarki.
Nagranie słuchowiska Dobro wraca podwójnie
Nagranie słuchowiska "Dobro wraca podwójnie"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kiedy miała 10 lat, wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy. Jej mieszkańcy postanowili wspólnie ukrywać dziecko. W Programie 1 Polskiego Radia w niedzielę (21.03) po godz. 21.00 nadaliśmy słuchowisko dokumentalne Marty Rebzdy pt. "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza.

"Udałam się w rodzinne strony mamusi, bo tak się kiedyś umówiłyśmy. Na wieczór zaszłam do ludzi, którzy kupili kiedyś majątek mojego dziadka. Przyznałam im się, kim jestem. Bardzo się dziwili, ale bali się mnie trzymać. Nie miałam jednak gdzie pójść. W końcu umówili się z innymi na wsi, że każdy będzie mnie trochę trzymał u siebie tak, że wszyscy będą winni i jeden drugiego nie wyda. Zrobili taką, znaczy się, jedność. Wieś ta nazywała się Osiny".

wicinski szydlowska julia_0380.jpg
"Dobro wraca podwójnie" - zapraszamy na słuchowisko o Esterze Borenstein

Posłuchaj
21:16 Jedynka-19-03-2021-reportaż.mp3 Reportaż Jakuba Tarki "Teatr z życiem" (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

To fragment relacji złożonej w 1947 roku w żydowskim sierocińcu w Bytomiu przez 15-letnią wtedy Esterę Borenstein. To też jedyne pisemne świadectwo niezwykłej jak na owe czasy postawy mieszkańców polskiej wsi. Do bohaterki dotarła Marta Rebzda. Dziennikarka nagrała z nią rozmowę. Zachęciła też do starań o przyznanie gospodarzom, Marcjannie i Józefowi Goławskim, medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Odznaczenie to zostało przyznane w listopadzie 2018 roku.


***

 

Tytuł reportażu: "Teatr z życiem"

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

Historia warszawskiej skoczni narciarskiej. Reportaż "Skok do przeszłości" Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 07:18
Początek roku to czas, kiedy szczególnie udzielają się nam sportowe emocje – z zapartym tchem śledzimy zmagania naszych skoczków narciarskich. Przy tej okazji warto sięgnąć do historii tej dyscypliny sportu. W czasach PRL-u, w latach 50., władzy zależało na promocji sportu, zbudowano wtedy np. Stadion Dziesięciolecia i Stadion Legii. Powstała też skocznia narciarska przy ulicy Ikara, nieopodal przyszłej willi generała Wojciecha Jaruzelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
Drażniła PRL-owskie władze, podobnie jak wykonawcy big-beatu. Była pierwszą gwiazdą w Polsce, która pokazała, jak się śpiewa swingując. Piękna, charyzmatyczna na scenie, uwielbiana przez publiczność. Prywatnie kochająca dom, rodzinę, życzliwa i otwarta na ludzi. Jej piosenki zna kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń