"Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 09:10
Sowy przez wieki budziły w ludziach strach. Uważano je za wcielenie złych mocy, posądzano o wykradanie dusz, pożary i zarazy. W literaturze towarzyszyły obrzędom czarownic. Ludzie się ich bali, więc często płonęły na stosach. W czasach starożytnych uważane były za ptaki mądrości i mocy. W czasach współczesnych sowy znów symbolizują mądrość. Ich wizerunki używane są w tzw. zoopedagogice.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ondrej Prosicky/Shutterstock.com

ptaki śpiew 1200.jpg
Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Powstają bajki i wiersze. Harry Potter też przyczynił się do zmiany wizerunku sów. Wiele osób zbiera wizerunki sów. Figurki mają na biurkach pisarze i naukowcy. A reżyserzy horrorów i thrillerów zawsze w scenach strasznych umieszczają sowy. Muzyka i ich pohukiwania budują scenę grozy. Ciemność, szum drzew, cmentarze i te przerażające dźwięki. - Ciągle straszymy sowami w najróżniejszych horrorach, nawet w zwyczajnych filmach obyczajowych zawsze ta sowa (przeważnie Puszczyk) ukazana jest jako zwiastun śmierci - mówił Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia "Ptaki Polskie".

Posłuchaj
28:36 2021_03_30 23_10_41_PR1_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż w Jedynce)

 

- Sowy fascynowały ludzi od zawsze, żadne ptaki nie budziły takich emocji - powiedział Jacek Karczewski. - Z całą pewnością jest w nich coś szczególnego - dodał. 

***

Sowy kochają cmentarze. Tam mają ciszę i spokój. Mało o nich wiemy, bo jak historia pokazuje, to ptaki sprzeczności. Są też stworzeniami, którym ludzie przez wieki robili wielką krzywdę. I niestety tak jest nadal. Reporterka wybrała się w nocy na cmentarz w poszukiwaniu sów.

Zapraszamy do wysłuchania całości reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Z sową w tle"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 30.03.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Czytaj także

Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:07
Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w leczeniu różnych chorób, głównie psychicznych, ale również innego typu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna tuż, tuż... Które ptaki ją zwiastują?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:56
- Takie najbardziej znane i rozpoznawane gatunki, które zwiastują wiosnę, to są skowronki i czajki. Rzeczywiście one już przyleciały. (...) Skowronki zawsze dają nadzieję, że niebawem temperatura wzrośnie i będzie ciepło - mówił w "Czterech porach roku" ornitolog Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, autor niedawno wydanej książki o ptakach Puszczy Białowieskiej. 
rozwiń zwiń