"Z mikrofonem na boisku" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 23:15
– Sport jednoczy, godzi, wyzwala wspaniałe emocje. Pokazuje najlepszą stronę ludzkiej natury – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej Programu 1 Polskiego Radia. 
Cezary Gurjew
Cezary Gurjew Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

gurjew melbourne Australian Open 1200 f .jpg
Australia oczami Cezarego Gurjewa

Chciał zostać technikiem samochodowym, dlatego wybrał studia na Politechnice Szczecińskiej. Na obronę pracy inżynierskiej pod nazwą "Wykorzystanie metod akustycznych w diagnostyce silników samochodowych z zapłonem iskrowym" przyszedł z... wielkim magnetofonem. Nagrywał bowiem, za namową swojego promotora, odgłosy silnika samochodowego. Komisja egzaminacyjna nie kryła zdziwienia, ale ostatecznie praca została przyjęta i w ten sposób Cezary Gurjew został dyplomowanym inżynierem.

Posłuchaj
25:54 jedynka-13-04-2021-reportaż.mp3 "Z mikrofonem na boisku" (Reportaż w Jedynce)

 

Niedługo potem rozpoczął pracę etatową w redakcji sportowej Polskiego Radia. Na jego drodze szybko pojawiło się wielkie wyzwanie, o którym marzą dziennikarze sportowi z całego świata - komentowanie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Obecnie Cezary Gurjew jest kierownikiem redakcji sportowej Programu 1 Polskiego Radia. Relacjonował 11 Igrzysk, ponad 40 turniejów wielkoszlemowych, jest także autorem dwóch książek: "Gwiazdy na antenie", "Tenisowe dźwięki".

Niedawno wrócił z Australii, gdzie jako jedyny dziennikarz z Polski śledził zmagania tenisistów podczas Australian Open. Jak wygląda praca dziennikarza sportowego od kuchni? Jakie cechy charakteru są w tej profesji szczególnie ważne? Co o komentatorach sportowych mówią sami sportowcy?

W reportażu wystąpili m.in.: Wojciech Fibak, Jacek Wszoła, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski. 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Z mikrofonem na boisku"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 13.04.2021 

Godzina emisji: 23.15

ag


Czytaj także

"Tenisowe dźwięki. Wywiady z gwiazdami tenisa" - książka z klimatem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 12:06
Kto kocha tenis, chce poczuć niepowtarzalny klimat dawnego i obecnego Wimbledonu, czy dowiedzieć się, co niejaki Ivan Lendel powiedział Cezaremu Gurjewowi w czasach... gdy nikomu nie udzielał wywiadów chętnie sięgnie po książkę "Tenisowe dźwięki. Wywiady z gwiazdami tenisa". - To bardzo osobista książka - mówi jej autor, Cezary Gurjew. 
rozwiń zwiń