"Wołanie w górach" - reportaż Przemysława Bolechowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 07:30
Seria wypadków lawinowych tej zimy w Tatrach i kilka ofiar śmiertelnych po raz kolejny pokazuje jak tragiczna w skutkach potrafi być brawura i bezmyślność. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lukasz Janyst/shutterstock

quad FREE 1200.jpg
Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

Posłuchaj
22:24 Jedynka/Reportaż w Jedynce - 16.04.2021 TOPR "Wołanie w górach" - reportaż Przemysława Bolechowskiego (Jedynka)

Mimo pandemii w ostatnich miesiącach ruch na szlakach był spory, a rekordowa ilość narciarzy przemierzała Tatry wzdłuż i wszerz na skiturach.

Niestety nadal są wśród nich tacy, których umiejętności i wiedza jest stanowczo za mała, aby porywać się na wyprawy w strefę wysokogórską.

Koszt godziny pracy śmigłowca TOPR to kwota przekraczająca 10 tysięcy złotych, do tego specjalistyczny sprzęt i działania często w warunkach zagrażających życiu samych ratowników. Zdarzają się również przypadki, w których turyści których zastał zmrok na drodze asfaltowej w Morskim Oku żądają darmowego transportu od pogotowia.

Inni, z kolei którzy przeliczyli się z siłami na szlaku w strefie wysokogórskiej oczekują aby dla ich wygody i komfortu przewieźć ich do Zakopanego śmigłowcem. Niestety i takie przypadki nie są odosobnione i notuje się ich każdego roku co najmniej kilka.

Posłuchaj także:

***

Tytuł reportażu: "Wołanie w górach"

Autor: Przemysław Bolechowski

Data emisji: 16.04.2021 

Godzina emisji: 23.05

DS

Czytaj także

Zakopane w czasach pandemii – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:50
Częściowe zniesienie lockdownu dla branży turystycznej zakończyło się w pierwszy "wolny" weekend wielką spontaniczną imprezą na zakopiańskich Krupówkach. Nie pomogły wcześniejsze apele ani zapowiedzi karania tych, którzy będą łamać zasady reżimu sanitarnego: setki turystów zgromadziły się na deptaku, aby w ten sposób świętować możliwość przyjazdu w Tatry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A jednak skrzypce" - reportaż Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 07:30
Kochał Chopina i marzył o grze na fortepianie. Po egzaminach wstępnych w szkole muzycznej przyjęto go jednak do klasy skrzypiec. Rozczarowanie, na szczęście, szybko ustąpiło miejsca nowej pasji. Wojciech Niedziółka z Góry Kalwarii, choć ma dopiero 17 lat, to już nazywany jest wybitnym instrumentalistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 09:10
Sowy przez wieki budziły w ludziach strach. Uważano je za wcielenie złych mocy, posądzano o wykradanie dusz, pożary i zarazy. W literaturze towarzyszyły obrzędom czarownic. Ludzie się ich bali, więc często płonęły na stosach. W czasach starożytnych uważane były za ptaki mądrości i mocy. W czasach współczesnych sowy znów symbolizują mądrość. Ich wizerunki używane są w tzw. zoopedagogice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas przesiewu" - reportaż Magdaleny Skawińskiej. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 10:20
Rok temu Wojciech zobaczył na ekranie telewizora papieża Franciszka udzielającego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" na dotychczas zatłoczonym placu św. Piotra zupełnie samego.
rozwiń zwiń