"Matury wczoraj, matury dziś" - reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 07:40
O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że matury na przestrzeni lat były zdawane w różnych warunkach - w zakonspirowanych mieszkaniach, na spacerniaku Pawiaka, nawet w obozach śmierci podczas apeli. Trudno powiedzieć o ówczesnych pokoleniach, że były stracone.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/cr8tiveshotz

Posłuchaj
26:02 _PR1_AAC 2021_05_11-23-21-26.mp3 "Matury wczoraj, matury dziś" - Jakub Tarka (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

Czytaj też
matura 2021 forum 1200 .jpg
Więcej o maturach

Danuta Brzosko-Mędryk (1921 - 2015) lekarka stomatolog i autorka będącej wspomnieniami z obozu koncentracyjnego książki "Niebo bez ptaków", jeden z egzaminów maturalnych zdawała pewnego słonecznego, lipcowego poranka 1940 roku. - Zdawałam najpierw historię, a potem łacinę – możemy usłyszeć w archiwalnym nagraniu. -  W pewnym momencie rozległ się mocny dzwonek do drzwi i usłyszeliśmy niemieckie głosy - wspominała.

Motywacje i chęć do nauki odnajdywano w sobie nawet w obozach śmierci. Jedną z osób, której głód i cierpienie nie przeszkodziły w zdobywaniu wykształcenia, była Stanisława Bafia (1924 - 2008), która po wojnie pracowała jako kierowniczka ds. pedagogicznych w Ośrodku Szkoleniowym Związku Spółdzielni Spożywców. Jak wspominała,  nauczanie odbywało się na apelach i w chwilach wolnych od pracy.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Matury wczoraj, matury dziś" 

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 23.20

kh

Czytaj także

"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
Drażniła PRL-owskie władze, podobnie jak wykonawcy big-beatu. Była pierwszą gwiazdą w Polsce, która pokazała, jak się śpiewa swingując. Piękna, charyzmatyczna na scenie, uwielbiana przez publiczność. Prywatnie kochająca dom, rodzinę, życzliwa i otwarta na ludzi. Jej piosenki zna kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń