"Wyścig wszystkich Polaków" - reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 06:45
Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. 
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę  Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa).
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa). Foto: Siemaszko Zbyszko/NAC

Posłuchaj
28:22 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_18 PR1_23_09_19_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Wyścig wszystkich Polaków" - reportaż Jakuba Tarki (Reportaż w Jedynce)

 

Cała Polska przez dwa majowe tygodnie śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji w radiu, później także w telewizji oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie.

PAP Szurkowski 1200.jpg
"Król roweru". Ryszard Szurkowski we wspomnieniach. Reportaż

Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał być Królakiem, podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski.

Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostały wspomnienia i nadzieja, że może kiedyś podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś.

Zobacz także:

***

W dniach 29-30 maja rozegrany zostanie Orlen Wyścig Narodów, nad którym patronuje Program 1 Polskiego Radia. 

***

Tytuł reportażu: "Wyścig wszystkich Polaków" 

Autorka: Jakub Tarka

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 23.10

ans/kk

Czytaj także

Historia warszawskiej skoczni narciarskiej. Reportaż "Skok do przeszłości" Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 07:18
Początek roku to czas, kiedy szczególnie udzielają się nam sportowe emocje – z zapartym tchem śledzimy zmagania naszych skoczków narciarskich. Przy tej okazji warto sięgnąć do historii tej dyscypliny sportu. W czasach PRL-u, w latach 50., władzy zależało na promocji sportu, zbudowano wtedy np. Stadion Dziesięciolecia i Stadion Legii. Powstała też skocznia narciarska przy ulicy Ikara, nieopodal przyszłej willi generała Wojciecha Jaruzelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matury wczoraj, matury dziś" - reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 07:40
O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że matury na przestrzeni lat były zdawane w różnych warunkach - w zakonspirowanych mieszkaniach, na spacerniaku Pawiaka, nawet w obozach śmierci podczas apeli. Trudno powiedzieć o ówczesnych pokoleniach, że były stracone.
rozwiń zwiń