"GUŁag - niekończąca się historia" - reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 07:00
Zapraszamy do wysłuchania reportażu o losach rosyjskich opozycjonistów, takich jak Aleksiej Nawalny, i o Rosji, w której rządzący coraz częściej korzystają ze stalinowskich metod, aby utrzymać się przy władzy. 
Więźniowie obozu w ZSRR.
Więźniowie obozu w ZSRR. Foto: Everett Collection/shutterstock

Posłuchaj
33:11 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_25 PR1_23_10_50_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "GUŁag - niekończąca się historia" - reportaż Macieja Jastrzębskiego (Reportaż w Jedynce)

 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaże w Programie 1

W Związku Sowieckim stworzono GUŁag, czyli system obozów pracy, w których życie straciło niemal 20 milionów ludzi. Był to jeden z wielu elementów stalinowskiej machiny terroru.

Od upadku ZSRR mija w tym roku 30 lat, a jednak rosyjscy obrońcy praw człowieka nadal walczą o poszanowanie wolności konstytucyjnych i wznoszą hasło, które od stu lat nie straciło na aktualności – "STOP dla GUŁagu!".


Aleksiej Nawalny i Maciej Jastrzębski Aleksiej Nawalny i Maciej Jastrzębski

W reportażu Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie, radzieccy dysydenci i działacze rosyjskiej opozycji próbują odpowiedzieć na pytanie, czy metody sprawowania władzy i walki z przeciwnikami politycznymi we współczesnej Rosji różnią się od tych, które stosowano w Związku Sowieckim.


Czytaj także:


Poligon NKWD "Kommunarka" Poligon NKWD "Kommunarka"
Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "GUŁag - niekończąca się historia"

Autor: Maciej Jastrzębski

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 21.10

ans/kk 

Czytaj także

Prawnicy Nawalnego pozbawieni komputerów i telefonów. Skarga na kierownictwo kolonii karnej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 19:38
Aleksiej Nawalny złożył w sądzie skargę na działania kierownictwa kolonii karnej. Opozycjonista domaga się, aby jego adwokaci mogli w trakcie wizyt w łagrze korzystać z notebooków i smartfonów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawalny kontra areszt śledczy. Opozycjonista jest pod nieustanną obserwacją

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 07:54
W Moskwie rozpoczną się w środę 19 maja przesłuchania wstępne w sprawie skargi Aleksieja Nawalnego przeciwko aresztowi śledczemu "Matroska Tiszyna".  Lider rosyjskiej opozycji żąda, aby sąd uznał za nieuzasadnioną i bezprawną decyzję kierownictwa aresztu o uznaniu go za "skłonnego do ucieczki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawia się stan zdrowia Aleksieja Nawalnego. Nowe informacje ws. opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:11
Aleksiej Nawalny czuje się lepiej - poinformował w rozmowie z Echem Moskwy prawnik opozycjonisty Iwan Żdanow. Podobny komunikat przekazał szef rosyjskiej służby więziennictwa Aleksandr Kałasznikow. Wcześniej, przetrzymywany w kolonii karnej lider opozycji skarżył się na bóle kręgosłupa, serca i nerek, a także informował, że kierownictwo łagru utrudnia mu kontakt z lekarzami.
rozwiń zwiń