"Książki" - reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 07:30
Wiele rodzin miało pokaźne biblioteki. Przez lata książki dumnie stały na półkach. Teraz, kiedy umierają seniorzy, rodziny bardzo często nie wiedzą, co zrobić z setkami woluminów. Antykwariaty nie chcą przyjmować książek do sprzedaży albo biorą je za bezcen. Zdarza się, że książki lądują na śmietniku...
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PhotographerRomanButym

Antykwariusz, bohater reportażu, przyznał, że niemal każdego dnia słyszy opowieści o książkach, które zostały oddane na makulaturę lub spalone w piecu. "Często w głosie opowiadających pojawia się taki żal, że oni spalili książki, a mogli je sprzedać. Nie pojawia się żal za zniszczonym dziełem kultury, tylko za utraconymi korzyściami, za pieniędzmi".


1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Mężczyzna zwrócił uwagę, że kiedyś osoba, która wyznała w towarzystwie, że nic ostatnio nie przeczytała, miała taką potrzebę, by się wytłumaczyć. Miała poczucie, że to coś wstydliwego. Dziś - według niego - ludzie mówią niemal z dumą, że nie mają czasu na książki. W jego ocenie domy bez książek są przerażające.

Magdzie Skawińskiej antykwariusz opowiedział o swoich najcenniejszych, odkupionych tomach i zdradził, że "zna księgozbiory, w których w każdym woluminie jest kartka ze szczegółową instrukcją, jak rodzina ma się pozbyć tytułu. Komu sprzedać i za ile daną książkę po śmierci właściciela".


Czytaj także:


"Mam takie odczucia, jakby banda barbarzyńców najechała mój dom i potraktowała tak, jak Bibliotekę Aleksandryjską, chociaż, oczywiście, nie te progi, nie ta skala. Tak się czuję. (...) Parę książek udało mi się uratować, po prostu brałam je na plecy. (...) U nas książka to była świętość" - w reportażu można posłuchać także historii pewnej niezwykłej biblioteki (i rodziny).

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu pt. "Książki". 


Posłuchaj
20:10 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_18 PR1_00_36_09_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "Książki" - reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

 

***

Tytuł reportażu: "Książki"

Autor: Magda Skawińska

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 00.35

kk

Czytaj także

"Słowa jak powietrze" - reportaż o Bohdanie Zadurze [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:04
We wtorkowy wieczór wyruszyliśmy do Puław, gdzie poznaliśmy Bohdana Zadurę - wybitnego poetę, prozaika, tłumacza i krytyka literackiego. O bohaterze naszego reportażu opowiedzieli przyjaciele z kwartalnika literackiego "Akcent", z którym był i jest związany nadal, choć od siedemnastu lat równocześnie pełnił funkcję redaktora naczelnego "Twórczości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odnalezione po latach". Reportaż Joanny Bogusławskiej o unikatowych płytach PR [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:43
Stan utrwalonego i zewidencjonowanego na płytach gramofonowych bezpośredniego zapisu dźwięku zbioru nagrań z lat 1935 - 1939, których producentem była Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie, wyniósł prawie 9200 płyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za drzwiami uczelni" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:30
Marzec 2021 roku. Anna Paliga, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że będąc studentką aktorstwa, padła ofiarą przemocy ze strony swoich wykładowców. Podaje ich imiona i nazwiska.
rozwiń zwiń