Stracili dom przez pożyczkę. "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:50
Zadłużali się zaciągając kredyty, a gdy nie mieli ich jak spłacić, brali chwilówki. Potem pozostała im tylko jedna możliwość - wzięcie pożyczki na lichwiarskich warunkach i to pod zastaw mieszkania czy domu. Padali ofiarą oszustów i tracili swoje nieruchomości. 
Dom Państwa M. i J. Totzke
Dom Państwa M. i J. Totzke Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

W reportażu można wysłuchać historii rodziny Totzke z Rewy, którzy stracili majątek życia - dom o wartości ponad 600. tys. zł z działką nad samym morzem. Małżeństwo wzięło pożyczkę na lichwiarskich warunkach. Podpisując akt notarialny, od razu przenieśli własność domu na pożyczkodawców. To był zastaw pod udzielaną pożyczkę.

Oszuści szybko pozbyli się domu - trafił do kolejnych nabywców. Ci sprzedali go następnym. W ten sposób chcieli uniemożliwić pierwotnym właścicielom - państwu Totzke - odzyskanie nieruchomości.

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Małżeństwo wzięło pożyczkę w tajemnicy przed dziećmi. Potem nie chciało wyjawić im prawdy. "Jak zobaczyłam akt notarialny, to mi się łzy w oczach poturlały. Wiedziałam, że wszystko jest przegrane. Wynikało z niego, że teściowie za 20 tys. zł - tak naprawdę potrzebowali 5 tys. zł, ale namówiono ich na 20 tys. zł (spłacić mieli niemal dwa razy tyle) - oddali całą nieruchomość złodziejom" - powiedziała w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego synowa państwa Totzke. 

Pożyczkodawcy odebrali tylko pierwszą ratę, po następne już nie przyszli. Nie podali też numeru konta, na które należy przelać resztę zobowiązania. Małżeństwo Totzke zorientowało się, że coś jest nie tak, podczas wyborów, gdy okazało się, że nie ma ich na liście w lokalu wyborczym. "Oni byli już wtedy od prawie pół roku wymeldowani" - wskazała synowa.

Po latach spraw sądowych rodzina Totzke uzyskała korzystny wyrok (na razie nieprawomocny) nakazujący wpis do ksiąg wieczystych właśnie ich, jako prawowitych właścicieli nieruchomości. Niestety wyroku tego nie doczekał pan Totzke. Zmarł, zanim doszło do przywrócenia jemu i jego żonie prawa do własności domu.

Wysłuchaj reportażu:
Posłuchaj
31:04 "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Jedynce) "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Jedynce)

***

Tytuł reportażu: "Oszukani"

Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:00
Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na działki budowlane i nieruchomości. To efekt niskich stóp procentowych i COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:15
Trwa boom zakupowy na działki budowlane, w trakcie epidemii wzrost cen ziemi znacznie przyspieszył. Niedługo po pojawieniu się wirusa, popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne czy rolne gwałtownie wzrósł. Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń