Tajemnice Hotelu Bristol. "Hotel z duszą" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:50
Hotel Bristol w Warszawie kończy w tym roku 120 lat. Miejsce słynęło ze znanych gości, balów i przyjęć - choćby z okazji otrzymania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie czy po sukcesach śpiewaczki operetkowej Lucyny Messal. W latach 30. XX wieku swoje atelier miał tam Wojciech Kossak. Spłacał on zobowiązania finansowe wobec hotelu obrazami, które wisiały w jednej z sal restauracyjnych. Z balkonu zaś śpiewał Jan Kiepura. 
Hotel Bristol
Hotel BristolFoto: pixabay

Posłuchaj
20:19 "Hotel z duszą" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ] "Hotel z duszą" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
"Reportaże" w Programie 1

Pierwotnie w miejscu hotelu (II połowa XIX wieku) znajdował się pałac Tarnowskich. W 1895 roku nieruchomość została kupiona przez spółkę: Ignacy Paderewski, Stanisław Roszkowski i Edmund Zaremba. Wtedy też na fragmencie zakupionego gruntu powstała rotunda, w której prezentowana była panorama "Golgota" Jana Styki. W 1898 roku na pozostałej części placu postanowiono zbudować hotel.

Kiedy ogłoszono konkurs na projekt hotelu - zgłoszono 17 prac. Zwycięski projekt Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego przedstawiał budynek w stylu secesyjnym. Jednak zdecydowano się na jego przerobienie. Pracę tę zlecono Władysławowi Marconiemu, który zmienił charakter elewacji na neorenesansową, a formę budynku na monumentalną. Secesyjny wystrój wnętrz został zamówiony u Ottona Wagnera młodszego.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 22 kwietnia 1899 roku, a pierwszego gościa powitano 19 listopada 1901 roku.  

W Hotelu Bristol od niemal 30 lat pracuje konsjerż Michał Sawczuk. To on oprowadził Grażynę Wielowieyską po budynku, opowiedział o jego historii i zdradził jego tajemnice. Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Hotel z duszą"

Autorka: Grażyna Wielowieyska

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 00.35

kk

Czytaj także

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 23:20
Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stracili dom przez pożyczkę. "Oszukani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:50
Zadłużali się zaciągając kredyty, a gdy nie mieli ich jak spłacić, brali chwilówki. Potem pozostała im tylko jedna możliwość - wzięcie pożyczki na lichwiarskich warunkach i to pod zastaw mieszkania czy domu. Padali ofiarą oszustów i tracili swoje nieruchomości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej niż warsztaty. "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:00
"Z Piotrem i Pawłem wśród pierwszych chrześcijan" to jeden z tematów warsztatów pisania ikon, które zorganizowano w Nowicy, w Beskidzie Niskim. Biorą w nich udział uczestnicy - amatorzy z całej Polski. Nie tylko chcą poznać dawną technikę malarską, ale też wyciszyć się i odpocząć od szybkiego tempa życia, które na co dzień prowadzą.  
rozwiń zwiń