Opowieść o wrocławskich zabytkach i próbie ich ochrony. Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 12:50
Trwa konflikt wokół budowy prywatnego akademika w miejscu dawnego basenu położonego na byłych terenach olimpijskich. Za projekt kompleksu olimpijskiego jego autor, niemiecki architekt Richard Konwiarz, dostał nagrodę podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku. Na terenie Polski nie ma drugiego takiego obiektu. 
Pozostałości po pałacu Hatzfeldów
Pozostałości po pałacu Hatzfeldów Foto: Magda Skawińska/PR

Liceum Wrocław - reportaż M. Skawińskiej 1200.jpg
"Jaramy się wszyscy" - reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Kilka lat temu, prawdopodobnie w wyniku podpalenia, zniszczony został zabytkowy, modernistyczny budynek dawnego przedszkola zaprojektowanego na wystawę WUWA. To, co z niej zostało, nadal budzi podziw i ściąga do Wrocławia architektów z całego świata. Budynek został zakupiony przez prywatnego właściciela, a w momencie uruchomienia procedury jego wpisu do rejestru zabytków doszło do pożaru, który straż pożarna oceniła jako podpalenie. W 2013 roku wrocławscy naukowcy wystosowali do władz miasta list otwarty, w którym zwrócili się do prezydenta miasta o ochronę dziedzictwa cywilizacyjnego Wrocławia.


Posłuchaj
29:53 DNA miasta - reportaż Magdy Skawińskiej.mp3 "DNA miasta" - reportaż Magdy Skawińskiej

 

"Wśród największych miast Polski Wrocław dzierży niestety niechlubną palmę pierwszeństwa w niszczeniu cennych dzieł dziedzictwa cywilizacyjnego" – czytamy w apelu. Autorzy podnieśli też sprawę Stadionu Olimpijskiego: "O jego wartości współdecydują walory zarówno metrykalne (obiekt prawie stuletni), jak i różnorodność aren sportowych i rekreacyjnych tam zlokalizowanych. Tego rodzaju obiekty w krajach cywilizowanych są powszechnie chronione".

Rozbiórka pozostałości po basenach 

W latach 70. tereny olimpijskie przekazano Akademii Wychowania Fizycznego na realizację statutowej działalności. W 2015 roku AWF sprzedała działkę, na której były dawne baseny olimpijskie. W maju 2021 r. ruszyła rozbiórka pozostałości po basenach. 

W sprawę zaangażowana jest prof. Agnieszka Tomaszewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. - Pojawiają się pytania, o co my w ogóle walczymy, przecież ruina stała od 30 lat i nikt się tym nie zainteresował - powiedziała. - Jestem głęboko przekonana, że naszym zadaniem jest zachowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń i to jest podstawowa sprawa w tym konflikcie - słyszymy w reportażu. 

Grupa mieszkańców nazwana grupą inicjatywną "Stadion Olimpijski" złożyła oficjalnie petycję do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Petycja zawierała prawie 4,5 tys. podpisów osób, które sprzeciwiały się naruszeniu spójności całego kompleksu terenów olimpijskich. - Kilka dni temu usłyszeliśmy od pana prezydenta Jacka Sutryka, że jednak warto się pochylić nad zabytkowym terenem olimpijskim i że to nie jest jakaś ruina - mówił jeden z członków grupy. 

Pałac Hatzfeldów

W kwietniu 2021 roku w mediach podano informację, że Gmina Wrocław sprzedaje kolejne nieruchomości. Tym razem pod młotek idzie teren u zbiegu ulic Wita Stwosza i Krowiej. Niegdyś stał tam Pałac Hatzfeldów. Cena wywoławcza działki to ponad 37 mln zł.

Kilkanaście lat wcześniej - w marcu 2007 - Rada Miejska Wrocławia wydała uchwałę o przygotowaniu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji polegającej na odbudowie historycznego budynku. Według zapisów w budżecie miasta przygotowania do odbudowy miały trwać w latach 2007–2008, a prace budowlane przewidziano na lata 2008–2009, po zakończeniu których miano tu ulokować biura Urzędu Miasta Wrocławia. 

***

Tytuł reportażu: "DNA miasta" 

Autorka: Magda Skawińska 

Data emisji: 28.07.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35

ans 

Czytaj także

"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
Drażniła PRL-owskie władze, podobnie jak wykonawcy big-beatu. Była pierwszą gwiazdą w Polsce, która pokazała, jak się śpiewa swingując. Piękna, charyzmatyczna na scenie, uwielbiana przez publiczność. Prywatnie kochająca dom, rodzinę, życzliwa i otwarta na ludzi. Jej piosenki zna kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostre cięcie, czyli kulisy pracy wyjątkowego ślusarza. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 19:03
Miał być artystą, a został rzemieślnikiem. Pan Jan jest ślusarzem. Na początku lat dziewięćdziesiątych otworzył swój zakład i zaczął ostrzyć narzędzia. Pracuje na skonstruowanych  przez siebie maszynach, a w wolnym czasie wyrabia biżuterię. 
rozwiń zwiń