"Kiedy niebo jest zamknięte" - reportaż Martyny Wojtkowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 06:40
"Belarus lebt!" to wystawa, która nie może być pokazywana na Białorusi. Podsumowuje ona rok pokojowych protestów przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki, który pełni funkcję prezydenta nieprzerwanie od 1994 roku. Ruszamy w dźwiękową podróż do Berlina, by poznać artystów, którzy apelują o uwagę Zachodu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zuma Press/ FORUM

Posłuchaj
29:40 _PR1_AAC 2021_08_10-23-20-35.mp3 "Kiedy niebo jest zamknięte" - Martyna Wojtkowska (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

flaga białoruś shutterstock_1779445232 280.jpg
Posłuchaj SERWISÓW DLA BIAŁORUSI

Ostatnie wybory prezydenckie na Białorusi, z 9 sierpnia 2020 roku, zmobilizowały opozycję i sprawiły, że na ulice wyszły wielotysięczne manifestacje. Białorusini oddali swoje głosy w wyborach, które miały zmienić ich rzeczywistość, lecz Łukaszenka nie oddał władzy.

Dziś, w rocznicę tych wyborów, ruszamy w dźwiękową podróż do Berlina, by poznać artystów, którzy apelują o uwagę Zachodu.

Zobacz też:

***

Tytuł reportażu: "Kiedy niebo jest zamknięte"

Autorka: Martyna Wojtkowska

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 23.20

mg/kh

Czytaj także

Bezdomni zbudowali jacht. "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:26
Po kilkunastu latach udało się zwodować jacht "Ojciec Bogusław". Jednostka była budowana przez grupę bezdomnych. Prac nie przerwała nawet śmierć ojca Bogusława Palecznego w 2009 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś rok po wyborach. Dr Adam Eberhardt: Łukaszenka odzyskał pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:24
- Wśród Białorusinów jest poziom niezadowolenia, również strachu przed represjami, ale system nie daje możliwości, by ta para uszła. To jest pewien problem, że złość społeczna będzie się gromadzić i kiedyś pewnie ponownie wybuchnie, ale już ze zdwojoną siłą - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek trudnej drogi do demokracji. Rok temu na Białorusi wybuchły masowe protesty

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 02:23
W poniedziałek mija rok od wyborów prezydenckich na Białorusi. Ich zwycięzcą tradycyjnie ogłoszono Aleksandra Łukaszenkę, który rządzi krajem już od 27 lat. Spowodowało to wielomiesięczne protesty zwolenników opozycji i największy kryzys społeczny w historii państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka świętuje kolejny rok prezydentury. Specjalna konferencja w rocznicę wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 02:55
Aleksander Łukaszenka weźmie w poniedziałek udział w konferencji prasowej dla dziennikarzy i zaproszonych przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa. Rozmowa z udziałem kilkuset osób odbędzie się w Pałacu Niepodległości w Mińsku i będzie transmitowana w białoruskiej telewizji państwowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok po wyborach prezydenckich i protestach na Białorusi. "To my zwyciężyliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 08:44
"Życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa suwerennej i niepodległej Białorusi" – taki fleszmob organizują z okazji 9 sierpnia prorządowe sieci społecznościowe. Telewizja państwowa publikuje serię filmów dokumentalnych o tym, jak Białoruś obroniła się przed atakiem "kolorowej rewolucji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżim Łukaszenki prowadzi zaplanowaną kampanię represji". UE w rocznicę wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:11
9 sierpnia 2020 roku nadzieje Białorusinów na wybór prawowitego przywódcy zostały brutalnie stłumione - ocenił w oświadczeniu wydanym w imieniu UE wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell. Dodał, że reżim Alaksandra Łukaszenki rozprawia się z własnym społeczeństwem.
rozwiń zwiń