Wojna w Gruzji oczami reportera. Reportaż "Ukarani za wolność" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:50
Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Ukarani za wolność" to opowieść o wojnie w Gruzji z sierpnia 2008 roku oraz o tym, czy po 13 latach od tamtych wydarzeń coś się zmieniło w strefie okupacyjnej. 
Maciej Jastrzębski
Maciej JastrzębskiFoto: Archiwum prywatne

czytaj więcej
Lech_Kaczyński_pomnik_Gruzja_ok.jpg
Rocznica wojny Gruzji z Rosją. Gruzini pamiętają o pomocy Lecha Kaczyńskiego

Posłuchaj
20:22 _PR1_AAC 2021_08_13-00-34-46.mp3 Maciej Jastrzębski "Ukarani za wolność" (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

Autor reportażu relacjonował przebieg działań zbrojnych, a później w ciągu kolejnych lat obserwował na miejscu jak konflikt zbrojny wpłynął na życie mieszkańców wsi położonych w strefie konfliktu.


Rosyjskie czołgi jadące w stronę Tbilisi, Fot. Maciej Jastrzębski/Archiwum prywatne Rosyjskie czołgi jadące w stronę Tbilisi, Fot. Maciej Jastrzębski/Archiwum prywatne

Wojna rosyjsko-gruzińska o Osetię Południową wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. 13 lat temu, 12 sierpnia 2008 r., w piątym dniu wojny rosyjska armia i oddziały południowoosetyjskich separatystów okupowały miasto Gori i okoliczne miejscowości. Rosyjskie czołgi znajdowały się około 30 kilometrów od Tbilisi i władze Gruzji przygotowywały się do obrony stolicy.


Gruzini w Tbilisi, protestujący przeciwko rosyjskiej agresji Gruzini w Tbilisi, protestujący przeciwko rosyjskiej agresji, Fot. Maciej Jastrzębski/Archiwum prywatne 

Jak podkreśla ambasador Polski w Gruzji Mariusz Maszkiewicz – przylot Lecha Kaczyńskiego i przywódców czterech krajów: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii zatrzymał rosyjską ofensywę. Wdzięczni za wsparcie Gruzini nazwali imieniem Lecha Kaczyńskiego ulice w Tbilisi i Batumi, a także ustawili w stolicy popiersie polskiego prezydenta.

W reportażu "Ukarani za wolność" usłyszymy wstrząsające relacje Gruzinów, którzy musieli uciekać ze swoich domów, komentarze mieszkańców wsi leżących w strefie konfliktu i gruzińskich polityków chcących przerwać "zaczarowany krąg" stosunków z Rosją, żeby w pełni móc samodzielnie decydować o losach swojego kraju.

***

Tytuł reportażu: "Ukarani za wolność"

Autorka: Maciej Jastrzębski

Data emisji: 13.08.2021

Godzina emisji: 00.35

kh

kh

Czytaj także

"Na Syberii rosną polskie maki". Posłuchaj reportażu Macieja Jastrzębskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 07:45
Syberia - ziemia przeklęta. Ziemia, która piła polską krew i łzy. Car zsyłał na Syberię powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych. Sowieci deportowali Polaków po tym, gdy Armia Czerwona napadła na nasz kraj we wrześniu 1939 roku i zajęła wschodnie województwa II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak Polacy Petersburg budowali". Reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 23:45
Ostatnio Polacy wiele uwagi poświęcili Petersburgowi, wszak w mieście nad Newą rozgrywane były mecze piłkarskich Mistrzostw Europy, w tym z udziałem Biało-Czerwonych. Na miejscu był nasz korespondent, który każdą wolną chwilę poświęcił na poszukiwanie polskich śladów w dawnej stolicy Rosji.
rozwiń zwiń