Niezwykły lot. Reportaż "Marzenie z dzieciństwa" Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 10:57
Jacek Mainka miłością do samolotów zapałał dzięki dziadkowi, który był mechanikiem w dywizjonach 303 i 308. Razem z nim, jako dziecko, chodził na spotkania polskich pilotów. Potem został jednym z nich.
Supermarine Spitfire LF Mk. XVIE, piloci Jacek Mainka i Stephen Stead
Supermarine Spitfire LF Mk. XVIE, piloci Jacek Mainka i Stephen SteadFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj
20:19 Reportaż "Marzenie z dzieciństwa" Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ] Reportaż "Marzenie z dzieciństwa" Joanny Bogusławskiej [ POSŁUCHAJ]

 

Zdecydował się na studiowanie mechaniki lotniczej, został pilotem rejsowym. Zawód ten wykonuje od 23 lat. Obecnie jako kapitan lata za sterami dreamlinera. Udało mu się również zrealizować marzenie i zakład z dzieciństwa. Pomogli mu w tym angielscy znajomi i pewien kolekcjoner, który udostępnił mu spitfire'a. W 2014 roku Jacek Mainka pokonał trasę z Anglii do Polski tym historycznym myśliwcem. Dokonał tego jako pierwszy Polak po II wojnie światowej. 


Czytaj także:


1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

- Samolot spitfire jest dostępny na rynku. Przeliczając na złotówki, rozsądny zakup w tej chwili byłby możliwy za jakieś 15-18 mln zł. W Anglii to jest prestiż. Miałem przyjaciół. Po jakimś czasie znalazł się Anglik, Stephen Stead, który powiedział: "Chcesz przejść przez tę szybę ze szkła? Ja ci otworzę drzwi. Lataj moim spitfire'em". Została mi powierzona bardzo droga zabawka - powiedział Joannie Bogusławskiej Mainka.

Rozmówca reportażystki podkreślił, że w każdej przygodzie bardzo ważna jest ocena ryzyka. - Cała ta wyprawa była operacyjnie, czy technicznie, dość starannie zaprojektowana. Każdy ma swoją strefę komfortu, ale pewnego dnia trzeba z niej wyjść, by zrobić coś interesującego, np. polecieć starym samolotem, wyprodukowanym w czasie wojny. Samolotem bojowym, który nie był zaprojektowany po to, żeby było fajnie i bezpiecznie, ale żeby zabijać. Sprawa bezpieczeństwa nie była aż tak ważna w tym samolocie - wskazał.

- Czuję, że stała się dziś dla mnie pewna symboliczna rzecz. Kosztowało mnie to jakieś 30 lat przygotowań. Chciałem mieć marzenia i je realizować - oświadczył dziennikarzom Mainka po niezwykłym locie w 2014 roku. - Wiele rzeczy się w życiu robi, by sprawdzić, czy to jest możliwe. Po to to robiłem [...]. Poczucie, że się udało w życiu zrobić coś niezbyt łatwego, jest fajne. Nie każdy ma szczęście zrealizować marzenie - powiedział pilot w rozmowie z Bogusławską.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Marzenie z dzieciństwa"

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 00.35

kk

Czytaj także

"Na szczycie K2" - posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 06:30
Najgroźniejsza góra świata - K2 - została zdobyta zimą. Tego wyczynu dokonali ludzie, którzy byli zawsze bohaterami drugiego planu podczas wypraw zawodowych himalaistów. Szerpowie. To tragarze, którzy pomagają wnosić do kolejnych baz żywność i sprzęt. Co o nich wiemy? Jakimi są ludźmi i narodem? Co wiemy o Nepalu, w którym żyją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na skrzydłach" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:30
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem. Nigdy nie marzyła o lataniu, w rodzinie nie było lotniczych tradycji. Gdy miała 10 lat, uprawiała różne sporty. Razem z siostrą Eweliną jeździły na nartach i snowboardzie. Kiedy pierwszy raz poleciała szybowcem, podjęła decyzję, że chce latać.
rozwiń zwiń