O historii Pucharu Gordona Bennetta. "W chmurach" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 09:18
Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie. Pierwszy start odbył się w 1906 roku w Paryżu przy ponad 200-tysięcznej publiczności. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lyssascott/pixabay

Posłuchaj
20:02 "W chmurach" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ] (Reportaż w Jedynce) "W chmurach" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ] (Reportaż w Jedynce)

 

"Pierwszy lot balonem to bracia Montgolfier, 1783 rok. Chociaż trzeba wspomnieć, że wcześniej próbowano - a to kura, a to kaczka umieszczona w malutkim koszyczku wiklinowym frunęła gdzieś te 200, 300 metrów. Przeżyła, więc śmiałkowie wzięli się za produkcję takich balonów, w których sami mogliby latać" - w reportażu o historii baloniarstwa opowiedział historyk sportu Robert Gawkowski.

"Pierwszy udział naszych ekip w Pucharze Gordona Bennetta to 1932 rok. Trochę się uczyliśmy, jak wyglądają takie wielkie zawody. W następnym roku okazało się, że ta nauka nie poszła w las. Zaskoczyliśmy świat. Polska załoga, Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński na balonie "Kościuszko", zwyciężyła. Sukces i sensacja" - podkreślił Gawkowski.

Polska sześciokrotnie triumfowała w zawodach. Czterokrotnie przed wojną - w latach 1933, 1934, 1935 i 1938 oraz dwukrotnie po wojnie - w latach 1983 i 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych: Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Makné i Cieślaka na trwałe wpisały się do historii lotnictwa.

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
"Reportaż" w Programie 1

Tradycją jest, że zwycięski kraj ma przywilej organizacji kolejnej edycji zawodów. W stulecie polskiej niepodległości, w 2018 roku, załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła zawody o Puchar Gordona Bennetta i tym samym zapewniła Polsce przywilej ich organizacji w 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa zawody odbyły się dopiero teraz - w sierpniu 2021 roku.


Czytaj także:


Piętnaście załóg z sześciu państw wystartowało 20 sierpnia wieczorem z toruńskiego lotniska. Zasady Pucharu Gordona Bennetta są proste. Najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie i z taką samą ilością gazu na balonach o jednakowej pojemności. Celem jest osiągnięcie jak najdłuższego dystansu w linii prostej. Warunek jest jeszcze jeden - nie wolno lądować na wodzie.

Po czterech dniach zmagań okazało się, że zwyciężyli Szwajcarzy Kurt Frieden i Pascal Witprachtiger - pokonali oni trasę prawie 1560 kilometrów. Nieco przed francuską granicą - jeszcze na terytorium Niemiec - lądować, ze względów technicznych, musiał najlepszy w tym roku polski team. Krzysztof Zapart i Adam Ginalski pokonali ponad 950 km i zajęli czwarte miejsce. 

W reportażu Joanny Bogusławskiej można posłuchać archiwalnych wypowiedzi m.in. Franciszka Hynka, Zbigniewa Burzyńskiego i Ireneusza Cieślaka.

***

Tytuł reportażu: "W chmurach" 

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 27.08.2021 r. 

Godzina emisji: 00.35

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Bezdomni zbudowali jacht. "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:26
Po kilkunastu latach udało się zwodować jacht "Ojciec Bogusław". Jednostka była budowana przez grupę bezdomnych. Prac nie przerwała nawet śmierć ojca Bogusława Palecznego w 2009 roku. 
rozwiń zwiń