"Krzyk, przerażenie i ludzka solidarność". Zamach na WTC oczami ocalałych. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:20
11 września mija 20. rocznica tragicznego zamachu terrorystycznego na wieżę WTC w Nowym Jorku. Audycja jest wstrząsającym zapisem tych zdarzeń, widzianych oczyma Polki, która pracowała na 82. piętrze pierwszej wieży WTC. 
Palące się dwie bliźniacze wieże World Trade Center, 11 września 2001 r.
Palące się dwie bliźniacze wieże World Trade Center, 11 września 2001 r. Foto: Agencja Forum

Two_fire_fighters_looking_into_car_while_another_New_York_City_fire_fighter_pulls_water_hose_from_fire_truck_(29340078891).jpg
Cios w serce Ameryki. 20. rocznica zamachów na World Trade Center

Świat wtedy stanął w miejscu

11 września 2001 r. terroryści, związani z al-Kaidą, posługując się samolotami pasażerskimi, zniszczyli dwa wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku oraz część budynku Pentagonu w Arlington. Łącznie w zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób, w tym sześcioro Polaków. Zamachowcy porwali cztery samoloty rejsowe. Trzy rozbili na wyznaczonych przez siebie celach, natomiast pasażerowie czwartego samolotu nie dopuścili do osiągnięcia celu porywaczy - Kapitolu w Waszyngtonie, maszyna rozbiła się na niezamieszkanym terenie. Podczas akcji ratunkowej w WTC śmierć poniosło ponad 300 strażaków i policjantów.


Posłuchaj
19:59 2021_09_10 00_35_50_PR1_Reportaż_w_Jedynce.mp3 "To był dzień" - reportaż Ewy Michałowskiej (Jedynka)

 

- To był niesamowity huk. My czuliśmy jak ten budynek się przechyla i wraca do równowagi. Jeden z moich szefów zaczął natychmiast krzyczeć, żebyśmy uciekali z budynku - wspomina bohaterka reportażu, Polka, która w dniu zamachu terrorystycznego na WTC, pracowała na 82. piętrze pierwszej wieży. - Myślałam, że to już koniec mojego życia i zaczęłam się modlić. Uciekałam po schodach i wiedziałam, że siła ludzka nic nie pomoże, że wszystko w rękach Boga - słyszymy w reportażu. 

Traktat o człowieczeństwie 

Wielu jej kolegów z pracy straciło wówczas życie. Ona uratowała się cudem - w ostatniej chwili opuściła płonący budynek. Obrazy dramatycznej walki o życie splatają się z opisami przypadków niezwykłej ludzkiej solidarności i otwartości na innych w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Właściwie jest to traktat o człowieczeństwie.

- Ludzie zachowywali sie doskonale, w tym wszystkim nie było paniki, żeby się ktoś przepychał. Nie było tego absolutnie. Ludzie szli w takim spokoju, były chwile, że jedni drugich wyciągali, pomagali się przedostać dalej. Nie mieliśmy czym oddychać, w ogóle nie było wody - mówi bohaterka reportażu. 

Jak słyszymy w dalszej części reportażu akcja ratunkowa przebiegała sprawnie, choć strażacy wiedzieli, że mogą nie wrócić z tej misji. 

 - Ja byłam na wysokości 20. piętra, kiedy dostaliśmy komendę, że musimy iść pojedynczo w dół. Schody były dość wąskie i mieliśmy zwolnić środkową część schodów dla strażaków, którzy przyszli ratować ludzi. Oni z tymi butlami gazowymi szli do góry, tak naprawdę wiedząc, że idą na śmierć - opowiada Polka. 


Akcja ratunkowa po zamachu na WTC Akcja ratunkowa po zamachu na WTC

Jak wspomina rozmówczyni Ewy Michałowskiej, niesamowity lęk poczuła, kiedy już znalazła się poza budynkiem i znalazła się nieopodal Mostu Brooklińskiego. - Odwórciłam się i zobaczyłam walącą się wieżę. To była niesamowite kłęby dymu, kurzu. Pamiętam krzyk ludzi, którzy zobaczyli walącą się wieżę - opowiada. - Ktoś mi wtedy powiedział, że to jest atak terrorystyczny i pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy, to że może być jakaś bomba podłożona pod ten most, na którym się znajdujemy i że to kolejny punkt zniszczenia - opowiada. 

Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork

 Obchody w USA

 W 20. rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku prezydent USA Joe Biden odwiedzi wszystkie trzy miejsca zamachów – podaje w sobotę Biały Dom. Amerykański przywódca z żoną weźmie również udział w uroczystościach rocznicowych w Arlington w Wirginii, gdzie trzeci samolot uderzył w Pentagon. Przybędą oni też do Shanksville w Pensylwanii, gdzie w rezultacie walki pasażerów z terrorystami rozbił się czwarty samolot, który prawdopodobnie zmierzał w kierunku Kapitolu lub Białego Domu.

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "To był dzień" 

Autorka: Ewa Michałowska 

Data emisji: 10.09.2021 r. 

Godzina emisji: 0.32 

IAR/ans 

Czytaj także

Sujo John: człowiek, który przeżył zamach na WTC

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 23:50
Poranek 11 września 2001 był ciepły, zapowiadał się piękny dzień. Sujo John ucałował żonę na pożegnanie i jak co dzień, wyszedł do pracy. Przez okno swojego biura na 81. piętrze północnej wieży WTC spoglądał z dumą na Statuę Wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak terrorystyczny na World Trade Center. Pojawiło się nowe niepublikowane dotąd nagranie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 11:21
Na kilka dni przed 17. rocznicą zamachów terrorystycznych na WTC w Nowym Jorku na Youtube ukazało się prawie półgodzinne, dotąd niepublikowane nagranie zrealizowane przez dziennikarza Marka LaGanga, który w tamtym czasie pracował dla CBS News. 
rozwiń zwiń