"W oparach nieświadomości" - reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:55
Coraz częściej słyszymy o wypadkach śmiertelnych spowodowanych przez pijanych kierowców. Tak m.in. było w połowie sierpnia w Daleszycach, (powiat kielecki). Pijany kierowca zabił wówczas 38-letnią kobietę oraz jej czteroletnią córkę. Dlaczego ludzie siadają po alkoholu za kierownicą? 
Znicze w miejscu, gdzie pijany kierowca zabił 2 osoby
Znicze w miejscu, gdzie pijany kierowca zabił 2 osoby Foto: Ewa Michałowska/PR

Konstytucja 3 maja 1200 free
"Nakrywam serce białym obrusem" – reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

Mroczne wspomnienie sprzed lat

- Zauważyłam, że z Daleszyc zbliża się bardzo powoli samochód. Początkowo jechał prawą stroną drogi, prawidłowo. Następnie z odległości kilkudziesięciu metrów kierowca chyba zauważył grupę stojących ludzi na lewym poboczu. Skręcał nagle na lewą stronę, odniosłam takie wrażenie, że za chwilę ten samochód się zatrzyma, otworzą się drzwi i ktoś wysiądzie z tego samochodu. Niestety to nie nastąpiło - tak mówiła w roku 1993, w reportażu Ewy Michałowskiej, jedna z ofiar wypadku, który miał miejsce rok wcześniej w miejscowości Niwy.


Posłuchaj
24:26 PR1_AAC 2021_09_14-23-12-08.mp3 "W oparach nieświadomości" - reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

 

Wspomniane auto z impetem wjechało w grupę stojących ludzi. - Poczułam uderzenie i upadłam na maskę. Wtedy po swojej prawej stronie usłyszałam krzyk: "Matko Boska, Maniek pijany" - kontynuowała bohaterka nagrania. Wspomnienia tych dramatycznych minut na długo utkwiły w pamięci kobiety. - Poczułam twardą nawierzchnię asfaltowej drogi. Wiedziałam, że umieram. Ból się wzmagał. Ponieważ jestem matką czwórki dzieci, prosiłam Boga o pomoc. I wtedy samochód się zatrzymał - słyszymy w archiwalnym reportażu.

Niestety, jedno z dzieci nie miało tyle szczęścia. Sprawca został skazany na trzy i pół roku więzienia. Pogrążona w żałobie matka przekazała do celi kartkę. "Gdziekolwiek będziesz, daleko czy blisko. O każdej porze dnia i w nocy. Gdy się będziesz budził, gdy będziesz zasypiał, wszędzie usłyszysz mój głos: Morderco zabiłeś mi syna. Zniszczyłeś mi życie, radość i szczęście." - napisała.

Polak po szkodzie nadal niemądry?

Choć od tragicznych wydarzeń minęło prawie 30 lat, próżno mówić o wyciąganiu wniosków. Komenda Główna Policji przekazała, że w pierwszym półroczu 2021 roku ujawniono 46 163 kierujących pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Co więcej, w sierpniu tego roku, w Daleszycach, pijany kierowca zabił dwie osoby. - Za tirem jechał czarny samochód. Potrącił dwie osoby, matkę z dzieckiem. To nie jest do opisania - mówi świadek zdarzenia. - Jechał od strony Górna i wjechał na chodnik, na ludzi. Ojciec odskoczył z synkiem, a kierowca matkę walnął, aż wysadziło ją w powietrze - dodaje inny.

Burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, przyznaje, że mieszkańcy do dziś palą w miejscu tragedii znicze. Zwraca uwagę, że pamięć o skutkach jazdy "na podwójnym gazie" winna trwać dłużej niż kilka tygodni. - Trzeba o tym mówić. Nie może być cichego przyzwolenia na jazdę nawet po jednym piwku czy jednym drinku. Stanowcze "STOP" - podkreśla Dariusz Meresiński. Dodaje jednocześnie, że po latach tragedie podobne do tej z Niwy czy Daleszyc przestają istnieć w przestrzeni publicznej. - Trochę szkoda, bo takie sytuacje powinny funkcjonować dłużej, aby stanowić przestrogę - dodaje.

***

Tytuł reportażu: "W oparach nieświadomości"

Autorka: Ewa Michałowska 

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 23.12

mg

Czytaj także

"Nazywali ją Królową Radia" - audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej o Malinie Zasadzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 09:00
10 lat temu odeszła jedna z najbardziej cenionych ilustratorek muzycznych Polskiego Radia – Malina Zasadzińska. Przez wiele lat pracowała z zespołem "Muzyki i Aktualności". Ilustrowała też wiele reportaży i audycji dokumentalnych. W 1971 została uhonorowana "Złotym Mikrofonem". Wciąż pozostaje w pamięci kolegów radiowców i słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boję się własnej skóry" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 07:40
Choroby skóry są najczęściej widoczne i mogą budzić lęk wśród innych osób, zwłaszcza kiedy nie wiedzą, czym jest dane schorzenie. Taką dolegliwością jest atopowe zapalenie skóry. Objawy są bardzo przykre – zwłaszcza, gdy występują na twarzy.
rozwiń zwiń