Stosunek Polaków do Powstania Warszawskiego. Reportaż "My i powstańcy" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:00
Reportaż opowiada o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego. Z jednej strony - szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
Obchody rocznicy PW
Obchody rocznicy PW Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Podchorąży Henryk Filipski

Audycja oparta na historii osób związanych z jednym z najstarszych powstańców - podchorążym (w czasie II wojny światowej) a obecnie pułkownikiem Henrykiem Filipskim. Mężczyzna walczył w powstaniu pięć dni, został ciężko ranny i poddany trepanacji czaszki. 

- Tata i jego koledzy w piątym dniu powstania zostali ciężko ranni. Jeden z kolegów zginął na miejscu, drugi był ranny - opowiada Grażyna Aniołek, córka pułkownika. - Tatę już chcieli pochować, ale okazało się, że jeszcze żyje, ktoś to zobaczył. Wzięli go do szpitala i wtedy zrobili mu trepanację czaszki i po kilku dniach oddali pod opiekę rodzinie, ponieważ nie było możliwości, żeby można było leczyć pacjentów w szpitalach - dodaje. 

Jak podkreśla bohaterka reportażu, w momencie wybuchu powstania Henryk Filipski był w Narodowych Siłach Zbrojnych. - Były różne konflikty. Narodowe Siły Zbrojne i Armia Krajowa trzymały się oddzielnie i dlatego tata powiedział, że "powstanie wybuchło nie tak jak powinno". NSZ nie wiedziały, o której godzinie powstanie wybuchnie - stwierdza. 

Po powstaniu Henryk Filipski został wywieziony przez hitlerowców do obozu jenieckiego w Niemczech i tam poddany - ku zaskoczeniu wielu osób - intensywnemu leczeniu i kolejnej trepanacji.


Posłuchaj
29:34 My i powstańcy – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.mp3 "My i powstańcy" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

 

"Paczka dla bohatera" 

Stowarzyszenie "Paczka dla bohatera" prowadzi działalność charytatywną, pomaga kombatantom i wspiera osoby w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Ma na celu również promocję historii Wojska Polskiego, organizowanie działań w przedsięwzięciach artystycznych. Podejmuje również działania o charakterze naukowym, edukacyjnym, popularyzatorskim związanych z tradycją Wojska Polskiego oraz obyczajem, kulturą i sztuką państwa polskiego. 

Grażyna Aniołek, córka pułkownika, jest wdzięczna Stowarzyszeniu "Paczka dla bohatera" za trwanie przy jej ojcu i otoczenie należytą opieką.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "My i powstańcy" 

Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski 

Data emisji: 21.09.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń