"Ciągle płyną". Reportaż o katastrofie "Athenian Venture" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:20
- Wyobrażałam sobie płynący i dymiący statek. Rodziców siedzących gdzieś na dnie ładowni, lodówki... i czekających na pomoc. Razem obok siebie siedzieli... tak sobie to wyobrażałam i wierzyłam, że ta pomoc nadejdzie - mówi bohaterka reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Sergey Uryadnikov

Bydgoszcz - Jantar 1200 reportaż.jpg
Najstarszy śródlądowy statek w Polsce. Reportaż "Staruszek Jantar" [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj
33:14 _PR1_AAC 2021_09_28-23-08-53.mp3 "Ciągle płyną" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

To był schyłek lat 80. Kończył się szary, biedny PRL i nikt już nie wierzył w szczęśliwy socjalizm. Rząd pozwolił na zakładanie pierwszych spółek z kapitałem zagranicznym. Grecki armator Minas Kyriakou pojawił się w Polsce jako pionier inwestycji joint-venture. Kupował tanio wysłużone statki i zatrudniał na nich polskie załogi. Byli to pracownicy tani i świetnie wyszkoleni.

Koledzy po fachu z Amsterdamu czy Szkocji twierdzili, że nasi marynarze potrafią przepłynąć Atlantyk na dziurawej bali. Do czasu…

Katastrofa tankowca "Athenian Venture"

22 kwietnia 1988 roku około 800 mil od Nowej Szkocji w wyniku eksplozji ładunku 10 milionów galonów benzyny, płynąc z Amsterdamu do Nowego Jorku, zatonął tankowiec m/t "Athenian Venture". Statek przełamał się na dwie części, część dziobowa natychmiast zatonęła, część rufowa unosiła się jeszcze na powierzchni przez trzy tygodnie.

Na pokładzie było 26 polskich marynarzy i pięć żon, które towarzyszyły mężom w rejsie. Osierocili w sumie 43 dzieci. Dwanaścioro straciło obydwoje rodziców.

Sposób upamiętnienia 

- Dzisiaj już przeżyłam moją mamę i mojego tatę. Moi rodzice gdy zginęli mieli po 42 lata. Ja dzisiaj mam 48. Moja młodsza córka ma w tej chwili tyle lat, ile ja miałam wtedy - mówi bohaterka reportażu  Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet i dodaje, że jeszcze 10 lat nie mogła o tym mówić. 

- Teraz już potrafię. To jakiś sposób upamiętniania. Oprócz tego, że mogę zapalić świeczkę na plaży. Mogę jeszcze ludziom uświadomić, że była taka katastrofa, że byli ludzie, których już nie ma wśród nas - mówi łamiącym się głosem.  

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Ciągle płyną"

Autorka: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 23.10

kh

Czytaj także

Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 19:00
Nazywały się m.in. "Balbina", "Filutek" i "Regina". Turyści odwiedzający Świnoujście przez ponad 30 lat korzystali z małych pasażerskich promów, kursujących między wyspami Uznam i Wolin. Czasy się zmieniają i małe, stare pasażerskie promy, pełne ludzkiego gwaru, śmiechu, przekomarzań zostały zastąpione przez te dużo większe, nowoczesne. Niektórzy twierdzą, że dzisiejsze statki nie mają duszy. Chyba coś w tym jest, skoro tylu ludzi nadal czuje sentyment do małego "Fafika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My, rekonstruktorzy" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:00
Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego tworzą pasjonaci historii. Niedawno grupa prowadziła ćwiczenia na… rowerach. Okazuje się bowiem, że żołnierze walczący m.in. na Ziemi Mińskiej tworzyli również formację rowerową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunek Polaków do Powstania Warszawskiego. Reportaż "My i powstańcy" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:00
Reportaż opowiada o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego. Z jednej strony - szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
rozwiń zwiń