Przeżył Holocaust dzięki muzyce. Posłuchaj poruszającej historii Saula Dreiera

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:10
Saul Dreier ma 96 lat. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji stracił całą rodzinę. Jako nastoletni chłopiec został na świecie sam. Przeżył trzy obozy koncentracyjne. W Mauthausen wraz z innymi więźniami stworzył męski chór. Wybijał rytm dwiema łyżkami i – jak twierdzi z perspektywy czasu – przeżył Holocaust właśnie dzięki muzyce.
Saul Dreier
Saul DreierFoto: .Justyna Kołaczek

nac stefan wyszyński free 1200.jpg
"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

- Miłość do muzyki narodziła się, gdy miałem 7 lat. Mój ojciec kupił mały klarnet i chał, żebym na nim grał. Rozpoczęła się wojna, wylądowałem w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. To był jeden z najgorszych obozów - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia Saul Dreier. - W naszym baraku był jeden, który śpiewał w świątyni, miał przepiękny głos - wspomina. 

Historia Saula Dreiera pokazuje, że wiek nie gra istotnej roli, jeżeli chcemy spełniać swoje marzenia. - W wieku 89 lat można założyć zespół "Holocaust Survivor Band", podróżować, grać na perkusji, cieszyć się życiem i czerpać z niego, ile się da. To daje energię i daje nadzieję na to, że nie ma rzeczy niemożliwych - słyszymy w reportażu. 


Posłuchaj
29:50 Przeżyłem dzięki muzyce – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3 "Przeżyłem dzięki muzyce" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

 

Historia rodziny 

Urodził się w Krakowie w 1925 roku. Mieszkał razem z rodzicami oraz młodszą o 4 lata siostrą Heleną. - Mój ojciec miał na imię Zygmunt, matka - Franciszka. Wszyscy mówiliśmy w domu po polsku. (...) Mój dziadek umarł śmiercią naturalną w 1935 roku, ja go nie znałem. Rodzice mi o nim opowiadali, był bardzo religijnym człowiekiem. Z kolei jeden z wujków miał hurtownię zapałek i papierosów. Drugi wujek był kierownikiem krakowskiego przedsiębiorstwa Hermes - opowiada bohater reportażu. 

 "Tylko z żoną rozmawiałem o Holocauście" 

Saul Dreier, jak sam przyznaje, nie dzielił się swoimi przeżyciami z członkami rodziny. O Holocauście rozmawiał jedynie z żoną. - Dzieci nic nie wiedziały. Któregoś dnia miałem wywiad i opowiadałem swoją historię w moim mieszkaniu. Od tamtego czasu moje dzieci już trochę na ten temat wiedzą - dodaje. 

Lata po wojnie

Po wojnie Saul Dreier zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Będąc już na emeryturze, poznał Ruby'ego Sosnowicza, który także przeżył obóz zagłady. Kilka lat temu założyli klezmerski zespół Holocaust Survivors Band - Zespół Ocalałych z Holocaustu.

 - Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy Saul przeczytał historię o 107-letniej kobiecie, która grała na pianinie, i on chciał kontynuować działania osoby, która przeżyła Holocaust. Wpadł na pomysł, żeby stworzyć taki zespół ocalałych z obozów koncentracyjnych. Dalej urodziły się kolejne pomysły, żeby promować pokój na świecie, jednoczyć ludzi - opowiada jedna z rozmówczyń Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. 

źródło: Gad Elbaz Official/Youtube

Spotkanie z Muńkiem Staszczykiem 

"Holocaust Survivor Band" po raz pierwszy zagrali w 2016 roku na pl. Grzybowskim w Warszawie wraz z Muńkiem Staszczykiem. - Właściwie opowiedział mi całe swoje życie. Niejeden pisarz chciałby coś takiego usłyszeć. Jego historia to materiał na niejeden film - podkreśla Muniek Staszczyk. - To, co przeżył ten człowiek, jest poruszające. Na burzenie uprzedzeń nie ma nic lepszego niż lepsze poznanie ludzi - dopowiada. 

Źródło: Moja Mała Wielka Odyseja/Youtube 


Teraz Saul Dreier jeździ po świecie, aby opowiedzieć o swoim życiu i mówić młodemu pokoleniu, jak ważne jest szerzenie pokoju i jedności.  - Gra z młodymi ludźmi, zespoły na miejscu się do niego dołączają. Gra również z artystami z Nowego Jorku, w Izraelu kręcone były teledyski - słyszymy. 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Przeżyłem dzięki muzyce"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 5.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.15

ans 

Czytaj także

"Ciągle płyną". Reportaż o katastrofie "Athenian Venture" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:20
- Wyobrażałam sobie płynący i dymiący statek. Rodziców siedzących gdzieś na dnie ładowni, lodówki... i czekających na pomoc. Razem obok siebie siedzieli... tak sobie to wyobrażałam i wierzyłam, że ta pomoc nadejdzie - mówi bohaterka reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:15
Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
rozwiń zwiń