Nauczyciele grający w zespole. Reportaż "Trzeba mieć pasję" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:05
Bohaterowie reportażu pokazują, że oprócz pracy zawodowej mają pasję. Nie ma frustracji związanej z upadającym prestiżem zawodu nauczyciela czy nie najwyższymi zarobkami. Jest za to chęć do uczenia i kontaktu z młodymi ludźmi po to, żeby być kimś w rodzaju przewodnika. 
Mizia and Mizia Blues Band
Mizia and Mizia Blues BandFoto: Joanna Suppan

Konkurs Chopinowski PAP 1200.jpg
Reportaż: Jak przez lata zmieniał się Konkurs Chopinowski? [POSŁUCHAJ]

- Sam koncert nauczyciela matematyki na scenie pokazuje mocno nastawienie do życia obu profesorów, poczucie humoru, oddystansowanie się trochę od samych siebie. To jest związane z porzuceniem fasady, która mogłaby odstraszyć kogoś - słyszymy w reportażu. 

Wrocławski zespół bluesowy został założony w lutym 2000 roku przez Stefana i Włodka Miziów początkowo pod nazwą "Mizia & Mizia". Po dojściu do składu kolejnych osób przybrał nazwę Mizia&Mizia Blues Band. Początkowy skład to duet ojca i syna - Stefana i Włodka. W sierpniu 2001 roku, do zespołu dołączył Witek, drugi syn Stefana i tego roku doszło do nagrania kolejnej płyty. 

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Stefan Mizia, Włodek Mizia, Witold Mizia, Maciek Wolański i Grzegorz Siwicki. 

źródło: Szafran50/Youtube

- Uważam za wielką wartość naszego zespołu, że nasz skład przez prawie 17 lat nie uległ zmianie i to wszyscy podkreślają, że my jesteśmy zgrani bardzo - mówi Stefan Mizia. 

Jak podkreślają synowie Włodek i Witold, w domu zawsze było dużo muzyki. - Ojciec zawsze powtarza, że nas kołysał przy bluesach - słyszymy. 


Posłuchaj
27:42 "Trzeba mieć pasję" - reportaż Magdy Skawińskiej.mp3 "Trzeba mieć pasję" - reportaż Magdy Skawińskiej (Jedynka)

 

Początki zespołu 

W 2000 roku doszło do pierwszego występu formacji na X Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Licealistów WYBRYK, gdzie zdobyli Grand Prix. W 2002 roku zespół po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Rawa Blues na Małej Scenie. - Jeździliśmy na Rawę Blues na początku tylko i wyłącznie jako słuchacze przez wiele lat. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że może sami coś zaczniemy grać i nasz pierwszy występ na WYBRYKU w 2000 roku to była nasza pierwsza próba wykonu publicznego i od tego się zaczęło - słyszymy. - W trzeciej klasie liceum wystąpiłem razem z ojcem, zdobyliśmy Grand Prix i nagrodą rzeczową było nagranie płyty w studiu Polskiego Radia we Wrocławiu - podsumowuje muzyk. 

- Moi rodzice oboje są nauczycielami matematyki, więc ja od małego uważałem, że będę nauczycielem. Plan był taki, żebym był nauczycielem wielu przedmiotów, żeby więcej zarabiać. Jako małe dziecko uświadamiałem sobie, że z płacami wśród nauczycieli nie jest najlepiej, ale nie było to dla mnie przeszkodą, żeby marzyć o tym, by być nauczycielem - wspomina jeden z bohaterów reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Trzeba mieć pasję"

Autorka: Magda Skawińska

Data emisji: 26.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

"Wypędzeni" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:00
Od ponad 20 lat w Gdyni istnieje Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych. Jego członkowie starają się ocalić od zapomnienia pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce w Gdyni jesienią 1939 roku. Właśnie wtedy zostało wysiedlonych ponad 50 tysięcy polskich mieszkańców tego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Góralstwo mam we krwi". Opowieść o Janie Kubiku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:40
Od ponad 60 lat kultywuje i pielęgnuje kulturę pienińską. Mowa o Janie Kubiku z Krościenka nad Dunajcem, który jest góralskim krawcem, a także muzykiem ludowym i założycielem Kapeli Jaśka Kubika. Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe oraz wyróżnienia i nagrody w kategorii instrumentalistów i solistów.
rozwiń zwiń