"Symboliczny powrót do domu" - reportaż o niezwykłych muralach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:50
Los ich nie oszczędził, ale doczekali się upamiętnienia. Na budynkach w Grybowie i drewnianych stodołach w okolicznych wsiach powstały murale z wizerunkami ich dawnych mieszkańców. To pomysł Stowarzyszenia "Saga Grybów", które skupia się na odkrywaniu i utrwalaniu nieznanych wątków z przeszłości. 
Arkadiusz Andrejkow wykonuje na starych zabudowaniach mural
Arkadiusz Andrejkow wykonuje na starych zabudowaniach muralFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Powązki shutt-1200.jpg
Historia Wojskowych Powązek. Reportaż "Las krzyży" [POSŁUCHAJ]

Wśród uwiecznionych postaci jest m.in. doktor Jan Dębowski, który zginął w Katyniu. Mural, na którym jest też namalowana jego żona, Janina, powstał na ścianie grybowskiego domu, w którym małżeństwo wspólnie spędziło najlepsze lata swojego życia. 

- Myślę, że babcia na pewno byłaby wzruszona, gdyby mogła taki mural zobaczyć - opowiada kompozytor Jacek Ostaszewski, wnuk Jana i Janiny Dębowskich. - Dom był skromnym domem, ale babcia zawsze próbowała zrobić z niego pałac. To był ich pierwszy dom - słyszymy w reportażu. 

Posłuchaj
20:01 "Symboliczny powrót do domu" - reportaż Moniki Chrobak..mp3 "Symboliczny powrót do domu" - reportaż Moniki Chrobak. (Jedynka)

 

Mural namalował artysta streetartowy Arkadiusz Andrejkow. - Jestem z Sanoka i tworzę murale. Ten mural rodziny Dębowskich to był drugi powstały na murowanym budynku. On trochę się wyróżnia, bo nie powstawał na stodole, tylko na starym, otynkowanym budynku - mówi Arkadiusz Adrejkow. - Z czasem zacząłem się wyłamywać, malowałem nie tylko na stodołach, ale na budynkach murowanych ze starymi poniszczonymi ścianami - dodaje. 

Arkadiusz Andrejkow-fot. Adam Golec 1200.jpg

Nieprzeciętni 2020. Arkadiusz Andrejkow zwycięzcą plebiscytu

Najlepsze lata życia rodziny Dębowskich 

Wnuk Jana i Janiny Dębowskich, Jacek Ostaszewski, wraca pamięcią do wspomnień babci, która mówiła, że w Grybowie przeżyła najwspanialsze chwile swojego życia. - Była panią doktorową, nieźle uposażoną przez męża. Z gronem przyjaciół babcia założyła teatr. To nie był teatr formalny ani przez kogoś sponsorowany. To był teatr amatorski - słyszymy. 

- Gdy wybuchła wojna, dziadek poszedł na front, a babcia została bez środków do życia. Jeszcze na początku miała jakieś oszczędności, ale nie wystarczyły one na wszystkie lata okupacji. Została wyrzucona przez Niemców z mieszkania i kątem mieszkała u swojego brata - opowiada Jacek Ostaszewski. 

 Reportaże w radiowej Jedynce >>>

***

Tytuł reportażu: "Symboliczny powrót do domu"

Autorka: Monika Chrobak

Data emisji: 19.11.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35

ans 

Czytaj także

Reportaż "Góralstwo mam we krwi". Opowieść o Janie Kubiku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:40
Od ponad 60 lat kultywuje i pielęgnuje kulturę pienińską. Mowa o Janie Kubiku z Krościenka nad Dunajcem, który jest góralskim krawcem, a także muzykiem ludowym i założycielem Kapeli Jaśka Kubika. Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe oraz wyróżnienia i nagrody w kategorii instrumentalistów i solistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość do kolei i historyczny parowóz. Reportaż "Pociągiem w przeszłość" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 19:00
Dzień Święta Niepodległości był ostatnią okazją, by przejechać się historycznym parowozem i wagonami z początku XX wieku. Trasa kolejowa z 1884 roku z Nowego Sącza do Chabówki zostanie zamknięta i przebudowana. To koniec małopolskich przejazdów parowozem i wagonami z początku XX wieku.
rozwiń zwiń