Krzyszof Gradowski, twórca trylogii o Panu Kleksie. Reportaż "Świat wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 17:25
Krzysztof Gradowski, scenarzysta, reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W 1966 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi, dyplom otrzymał rok później. W 1987 został odznaczony Orderem Uśmiechu. Od 1990 roku - przewodniczący Korporacji Polskich Reżyserów Telewizyjnych i Filmowych. 
Krzysztof Gradowski podczas premiery filmu Kleks tryumfuje w warszawskim kinie Luna (2001 r.)
Krzysztof Gradowski podczas premiery filmu "Kleks tryumfuje" w warszawskim kinie "Luna" (2001 r.)Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Razem z Krzysiem przeżyliśmy 30 lat - mówi Regina, partnerka Krzysztofa Gradowskiego. - Uważam, że to były moje najpiękniejsze lata, które mogę sobie zapisać w życiu. (...) W Krzysiu ujęło mnie przede wszystkim jego bardzo duże poczucie humoru. Poza tym prowadził on bardzo otwarty dom, do którego przychodzili różni reżyserzy, aktorzy. Były omawiane nie tylko filmy, ale szeroko rozumiana sztuka - słyszymy w reportażu. 

Jak podkreśla bohaterka reportażu, Krzysztof Gradowski był człowiekiem niezwykle skromnym. - Dlatego ludzie go bardzo lubili. Potrafił docenić i uważał, że warto przebywać z ludźmi kultury - dodała. 

Początki kariery 

W 1966 Krzysztof Gradowski ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a w 1967 r. otrzymał dyplom. - Krzysztof rozpoczynał od dokumentu. Skończył szkołę filmową, a dokładnie dział dokumentu pod kierunkiem Jerzego Bossaka i Kazimierza Karabasza. Ci profesorowie zobaczyli, że Krzysio zdradza wielki talent reporterski, dokumentalisty - opowiada bohaterka reportażu. 

Posłuchaj
37:36 "Świat wyobraźni" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka) "Świat wyobraźni" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka)

 

Autor filmów animowanych i dokumentalnych 

Krzysztof Gradowski zaczynał ostrymi filmami opisującymi margines społeczny. Był również autorem filmów animowanych oraz kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego - fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Po ukończeniu studiów podjął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

- Krzysztof Gradowski poszukiwał na wielu płaszczyznach. Wiadomo, że chciał ekranizować powieści Tyrmanda i "Co jest za tym murem" Jacka Stwory. - Za każdym razem okazywało się, że ówczesne władze, a mamy "postępowe" lata 70., nie są na to gotowe – opowiada o twórczości reżysera Konrad Zarębski, krytyk filmowy. – Gradowski zaczynał od dokumentu, i mu się świetnie udało. "Konsul i inni" o Czesławie Śliwie, głośnym hochsztaplerze, który założył we Wrocławiu konsulat austriacki i świetnie prosperował, pokazał jego talent jako człowieka, który wynajduje odpowiednie tematy i potrafi je z właściwej perspektywy pokazać. Ten dokument świetnie wpisywał się w nurt gierkowskiej odnowy – stwierdza. 

Scenarzysta, reżyser, autor tekstów piosenek 

Dla dzieci zrealizował - tworząc scenariusze, teksty piosenek i reżyserując - kultowe już dziś filmy - "Akademię Pana Kleksa" (1983), "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pana Kleksa w kosmosie" (1988) oraz "Tryumf Pana Kleksa" (2001).

źródło: Akademia Pana Kleksa - temat/Youtube 

***

W latach 1991-1996 Krzysztof Gradowski pełnił funkcję przewodniczącego Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2006 r. był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 r. otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Był też "Kawalerem Orderu Uśmiechu", który wręczono mu w 1987 r. W 2020 r. otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 r. Miał 77 lat.

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Świat wyobraźni" 

Autorka: Joanna Bogusławska 

Data emisji: 26.12.2021 r. 

Godzina emisji: 11.12

ans 

Czytaj także

Niósł pomoc, a teraz sam jej potrzebuje. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:00
Marcin Borkowski na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym motoambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. 13 października, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Ma połamane kończyny, przeszedł już kilka operacji i nadal jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Będzie więc potrzebował długiej rehabilitacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:35
"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Także w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja kończę 98 lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przestworzach" - reportaż Joanny Bogusławskiej o pilocie szybowcowym Jerzym Makuli

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 06:55
Przygoda Jerzego Makuli z lotnictwem rozpoczęła się od budowania modeli. Wygrał zawody modelarskie, a nagrodą był lot samolotem. Już jego pierwszy, samodzielny lot obfitował w nieprzewidziane emocje.
rozwiń zwiń